Kupiłeś auto? Zapłać podatek. Nie zapłacisz? Kary za brak PCC-3 w roku 2023 mocno wzrosły

Kierowcy często zapominają o tym, że po zakupie samochodu używanego trzeba w pierwszej kolejności pójść nie do wydziału komunikacji, a urzędu skarbowego. Błąd w tym przypadku jest wyjątkowo kosztowny. Kara za brak PCC-3 w roku 2023 to nawet 72 tys. zł.

Porady w zakresie formalnych obowiązków związanych z zakupem samochodu znajdziesz również w serwisie Gazeta.pl.

Zakup samochodu, ale też motocykla, roweru czy innego środka transportu, jest typowym przykładem czynności cywilnoprawnej. Rodzi zatem obowiązek podatkowy. W celu wyliczenia daniny, należy wypełnić w urzędzie skarbowym należnym miejscu zamieszkania deklarację PCC-3. Na jej podstawie urzędnik wylicza wartość rynkową środka transportu i tym samym określa wysokość podatku. Podatek wynosi dokładnie 2 proc. powyższej kwoty.

Zobacz wideo Drift zakończony uderzeniem w drzewo i mandatem w wysokości 5000 zł

Kiedy kierowca dostanie karę za brak PCC-3? Ile ona wynosi w roku 2023?

Nabywca ma dokładnie 14 dni kalendarzowych na zgłoszenie się do urzędu skarbowego (lub wysłanie formularza drogą elektroniczną), złożenie deklaracji PCC-3 i opłacenie podatku. Po przekroczeniu tego terminu w pierwszej kolejności urzędnicy zaczną naliczać odsetki ustawowe. Poza tym zgłaszający może otrzymać karę. Jej wysokość zależy od wysokości płacy minimalnej. A ponieważ ta wzrosła 1 stycznia 2023 roku, wzrosła także możliwa wartość kary.

Kara za brak złożenia deklaracji PCC-3 wynosi od 10 proc. wysokości płacy minimalnej aż do jej dwudziestokrotności. To oznacza że:

  • od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 roku kara wynosi od 349 do 69 800 zł.
  • od 1 lipca do 31 grudnia 2023 roku kara wynosi od 360 do 72 000 zł.

Podatek od zakupu samochodu. Musisz wiedzieć jak go wyliczyć

W przypadku podatku od zakupu samochodu, motocykla, roweru czy innego środka transportu kluczowych jest kilka czynników. Warto pamiętać o tym że:

  • podstawą wyliczenia 2-proc. podatku jest wartość rynkowa. Wartość zapisana na umowie zaczyna się liczyć dopiero wtedy, gdy okazuje się wyższa od wyceny urzędniczej.
  • urzędnicy korzystają z roczników. Kwotę zapisaną w nich można obniżyć wskazując na zły stan pojazdu lub konieczność wykonania napraw – pod warunkiem że jest też niższa na umowie zakupu. Przy rażąco niższej cenie trzeba jednak udowodnić zły stan faktyczny auta opinią rzeczoznawcy lub fakturami za naprawy. To ważne!

Kiedy nie trzeba płacić podatku od zakupu samochodu?

Obowiązek podatkowy w przypadku czynności cywilnoprawnej występuje w przypadku przedmiotu, którego wartość przekracza 1000 zł. Mówimy oczywiście o wartości rynkowej. Gdy zatem na umowie pojawia się 800 zł, a urzędnik wyceni auto na 1200 zł, obowiązek podatkowy nadal istnieje. W sytuacji, w której wycena będzie niższa niż 1000 zł, podatku PCC-3 nie ma. Poza tym obowiązek nie dotyczy przedmiotów kupionych na fakturę (VAT i VAT-marża). W tym przypadku wiążącym obciążeniem podatkowym jest VAT, a nie tzw. podatek od wzbogacenia.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.