Mniej kradzieży aut w Warszawie. Orzeł, Kobra i Skorpion walczą ze złodziejami

Warszawa zajmowała zawsze niechlubne pierwsze miejsce pod względem kradzieży aut w Polsce. W 2022 roku ich liczba spadła, ale wciąż jest duża. Ze stołecznych ulic znika osiem aut dziennie.

Komenda Stołeczna Policji podzieliła się danymi dotyczącymi kradzieży samochodów na terenie garnizonu stołecznego. W 2022 roku odnotowano 2578 takich przypadków. Oznacza to, że względem poprzedniego roku, liczba ta znacząco spadła. W 2021 roku policyjne statystyki zanotowały 2984 takie przestępstwa. Jeszcze wyższą liczbę odnotowano rok wcześniej - było to 3030 kradzieży. Ubiegły rok przyniósł więc spadek o 13,6 proc. Czy poprawę zawdzięczamy policji? Ich działania z pewnością nie pozostają bez wpływu na liczbę skradzionych pojazdów.

Więcej wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Choć sytuacja uległa poprawie, przedstawione dane wciąż robią spore wrażenie. 2578 kradzieży w ciągu roku oznacza, że średnio każdego dnia łupem złodziei padało aż siedem samochodów, a gdyby uwzględnić także odzyskane auta, to liczba ta wyniosłaby osiem. To wciąż bardzo dużo, jednak warto wspomnieć o tym, że policja nie pozostaje bezczynna i przez cały czas przeprowadza operacje, których skuteczność potwierdzają publikowane dane.

Na ten zauważalny spadek przestępczości samochodowej ma niewątpliwie wpływ powołanie w Komendzie Stołecznej Policji, ale też w podległych komendach rejonowych i powiatowych grup, których policjanci specjalizują się w wykrywaniu przestępczości samochodowej, jak i zatrzymywaniu osób odpowiedzialnych za kradzieże samochodów. Wśród nich wymienić należy działającą w Komedzie Stołecznej Policji grupę "Orzeł", ale także grupy "Skorpion" z Komendy Rejonowej Policji Warszawa VI i "Kobra" z Komendy Rejonowej Policji

- pisze Edyta Adamus z Wydziału Komunikacji Społecznej KSP.

Praca policji przynosi zauważalne rezultaty. W 2022 roku działania operacyjne na terenie garnizonu stołecznego doprowadziły do zatrzymania 188 podejrzanych o przestępczość samochodową oraz odzyskania 342 skradzionych samochodów, których łączna wartość przekracza 42 miliony złotych. Policja wspomina także o odzyskanych częściach samochodowych, które należy liczyć w tysiącach.

Wydziały do walki z przestępczością samochodową intensyfikują działania skierowane przeciwko złodziejom pojazdów, prowadzą działania kontrolne warsztatów, parkingów i giełd samochodowych. Ponadto policjanci każdego dnia monitorują portale oferujące sprzedaż samochodów i części samochodowych. Funkcjonariusze są również w stałym kontakcie z producentami samochodów

- komunikuje Komenda Stołeczna Policji.

Jakie samochody są najczęściej kradzione w Polsce?

Takimi danymi podzieliło się niedawno Ministerstwo cyfryzacji. Statystyki obejmują okres od 1 stycznia do 23 października 2022 r. Niezmiennie, dużą popularnością wśród złodziei "cieszą" się samochody z Azji. Oto lista 10 najczęściej kradzionych aut:

  1. Hyundai Tucson - 156 sztuk
  2. Fiat Ducato - 124 sztuki
  3. Toyota RAV4 - 118 sztuk
  4. Toyota Corolla - 116 sztuk
  5. Jeep Grand Cherokee - 87 sztuk
  6. Kia Sportage - 76 sztuk
  7. Mitsubishi Outlander - 75 sztuk
  8. Audi A4 - 73 sztuki
  9. Mercedes Sprinter - 67 sztuk
  10. Hyundai Kona - 54 sztuki
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.