W grudniu do Polski zawitała prawdziwa zima. Teraz za oknami mamy natomiast styczdziernik. To oznacza pogodę typowo jesienną, a więc plusowe temperatury i opady deszczu. Takie warunki sprzyjają do powrotu świetnie znanego kierowcom efektu parowania szyb. Para ogranicza widoczność do przodu i w lusterkach. Jak się jej pozbyć? Mamy kilka sprawdzonych sposobów.
Najprostszym i doraźnym sposobem jest oczywiście włączenie przycisku AC. Sprawna klimatyzacja powinna szybko poradzić sobie z parą i znacznie poprawić widoczność. Alternatywnie warto np. zmniejszyć temperaturę wdmuchiwaną do kabiny pasażerskiej. Tak, parowanie powoduje wilgoć zebrana w kabinie. Tyle że jej wytrącanie się na szybach to wynik dużej różnicy temperatur wewnątrz auta i na zewnątrz. Sposób może zatem również przynieść doraźny skutek.
Umiejętne manewrowanie nawiewami to metody działające na skutek, a nie przyczynę. Że powtórzymy to jeszcze raz, szyby parują, bo w kabinie znajduje się wilgoć. Jak się jej pozbyć? Zastosuj jedną z poniższych metod:
Oczywiście pomijając powyższe sposoby, w przestrzeni internetowej funkcjonuje wiele "domowych" metod na usuwanie parowania szyb. Na ile skuteczne jest użycie ziemniaka, szamponu dla niemowląt, pianki do golenia, żelu do odkażania rąk oraz profesjonalnego preparatu zapobiegającego parowaniu szyb? O tym opowiadamy w materiale, do którego link zamieszczamy poniżej.
Efekt parowania szyb minimalizuje jeszcze jeden zabieg. Ten polega na dokładnym wyczyszczeniu szyb w samochodzie. Na czystych szybach w znacznie mniejszym stopniu osadza się para wodna. O ile o czystość zewnętrznych powierzchni szyb większość kierowców dba systematycznie, o tyle wewnętrzna strona pozostaje często zapomniana. Kilkanaście minut poświęconych na porządne umycie ich od środka, to nie tylko wyraźna poprawa widoczności.