Obwodnica Tarnowa. GDDKiA planuje połączyć A4 z DK94

Ruszył przetarg na opracowanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R) dla obwodnicy Tarnowa.

Spodobał Ci się ten artykuł? Więcej wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje, że nowa droga przebiegać będzie na wschód od miasta i połączy nowy węzeł na A4 z DK94, umożliwiając całkowite ominięcie Tarnowa przez ruch tranzytowy z DK73 w kierunku autostrady.

Zobacz wideo Przejazd maszyny TBM. Źródło: GDDKiA Warszawa

Głównym celem planowanej inwestycji poza zwiększeniem bezpieczeństwa jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego z Tarnowa. Także mieszkańcy Pilzna i Jasła będą mieli krótszą drogę do autostrady A4.

W ramach inwestycji powstanie wybudowany zostanie nowy odcinek o klasie GP o długości około 10 km. Powstaną również węzły drogowe, obiekty inżynierskie i urządzenia ochrony środowiska. Decyzja o tym, czy droga będzie miała przekrój jedno- czy dwujezdniowy, zostanie podjęta na podstawie analizy i prognozy ruchu, wykonywanej w ramach opracowania STEŚ-R.

Zaproponowanych zostanie kilka wariantów przebiegu drogi. Dla najbardziej optymalnego urząd wystąpi o wydanie DŚU. Dla wariantu zatwierdzonego tą decyzją będą również wykonywane badania geologiczne. Termin przewidziany na wykonanie dokumentacji to 42 miesiące od podpisania umowy.

Mieszkańcy miejscowości położonych przy DK73 na południe od DK94, w tym Pilzna i Jasła, mają ograniczony dostęp do A4. Mogą na nią wjechać, korzystając z węzła Tarnów Centrum albo z węzła Dębica Wschód, które są oddalone od siebie o ok. 30 km. Podobnie jak kierowcy pojazdów poruszających się DK73 na trasie Kielce - Jasło. Jak zapewnia GDDKiA, budowa węzła na autostradzie A4 na północ od Pilzna i wykonanie podłączenia drogowego do DK94 jest społecznie oczekiwana.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.