Nie masz ich w samochodzie? Nie wjedziesz za znak C-18

Kierowcy w okresie zimowym nie mogą ignorować znaku C-18. Nakłada on bowiem na nich dość ważny wymóg. Nie spełnią go? Ryzykują nie tylko mandatem karnym. Bardzo szybko mają także szansę stać się sprawcami zdarzenia drogowego.

Więcej porad związanych z nawykami zimowej eksploatacji samochodu publikujemy w serwisie Gazeta.pl.

Tajemniczy znak C-18 nie jest popularnym oznaczeniem stawianym przy polskich drogach. Można go spotkać przede wszystkim na górskich podjazdach i zjazdach. O czym informuje kierującego? O obowiązującym na danym odcinku nakazie używania łańcuchów przeciwpoślizgowych. Tak, to właśnie łańcuchy trzeba mieć w bagażniku, aby móc wjechać za tą tablicę.

Zobacz wideo Staranował znak drogowy, wpadał w poślizg i skończył w zaspie. Po policyjnym pościgu kierowca trafił do aresztu

Znak C-18 i łańcuchy śniegowe. Ważne są trzy rzeczy

W przypadku znaku C-18 kluczowych jest co najmniej kilka zasad. Mowa o:

  • za tym znakiem drogowym kierujący jest obowiązany stosować łańcuchy przeciwpoślizgowe na co najmniej dwóch kołach napędowych. W przypadku samochodów czteronapędowych i braku czterech łańcuchów, najlepiej założyć je na koła przednie.
  • kierowca powinien być przygotowany wcześniej. Jadąc drogą oznaczoną tablicą C-18 łańcuchy powinien mieć w bagażniku.
  • pod znakiem bywa umieszczana tabliczka, która ogranicza zakres działania oznaczenia. Może wskazywać np. na konkretny typ pojazdu, którego nakaz dotyczy (najczęściej są to ciężarówki).
  • tablica obowiązuje tylko w okresie zimowym w czasie intensywnych opadów śniegu. To moment, w którym na danym odcinku mogą występować trudności z wjechaniem pod wzniesienie lub zjechaniem z niego.

Mandat za jazdę bez łańcuchów na kołach za znakiem C-18

Niezastosowanie się do znaku drogowego C-18 "Nakaz używania łańcuchów przeciwpoślizgowych" stanowi wykroczenie. W razie jego popełnienia kierujący może otrzymać 200 zł mandatu i 1 punkt karny. Kara nie jest surowa, jednak tak naprawdę to nie ona będzie największym zmartwieniem dla właściciela pojazdu. Dużo poważniejszy okaże się problem z utrzymaniem trakcji na zaśnieżonym podjeździe na wzniesienie. W skrajnym przypadku to może się okazać niemożliwe. Pojazd, którego kierowca nie zadbał o łańcuchy śniegowe, może zatem zablokować drogę, ewentualnie ześlizgnąć się z górki i spowodować kolizję.

Wizja mandatu za brak łańcuchów śniegowych za znakiem C-18 wcale nie jest taka odległa. ITD potrafi prowadzić w tym zakresie akcje przesiewowe. Po zatrzymaniu pojazdu do kontroli, inspektorzy sprawdzają również inne elementy pojazdu.

Jak jeździć na łańcuchach przeciwśniegowych?

Kierowca zastosował się do wymogu stawianego przez znak C-18 i założył w aucie łańcuchy śniegowe. O czym powinien pamiętać? O właściwej technice jazdy. Nie powinno się przekraczać prędkości 50 km/h. Należy też unikać gwałtownych przyspieszeń i hamowań oraz jechać tylko po śniegu. Gdy biały puch zacznie się przecierać, a droga ponownie stanie się "czarna", łańcuchy należy zdjąć i wrzucić je ponownie do bagażnika pojazdu. W przeciwnym razie pojazd zacznie niszczyć asfalt, ale i własne opony.

Jak założyć łańcuchy śniegowe?

Instrukcja zakładania łańcuchów przeciwśniegowych na koła napędowe w pojeździe składa się z kilka punktów. Przypominamy je poniżej.

  1. Na początku musimy przygotować łańcuchy. Po wyjęciu z pudełka łapiemy za końce stalowej linki w osłonie,
  2. Rozkładamy łańcuchy na ziemi tak aby środek linki znajdował się po wewnętrznej strony koła, a łańcuchy półkolem wychodziły na zewnątrz,
  3. Łączymy końce linek (są tam zaczepy), które łączymy na przedniej, górnej ścianie opony, spięty tylny pierścień, przesuwamy na wewnętrzną część opony,
  4. Łączymy przednie łańcuchy, przeciągamy łańcuch napinający przez bloczki, a następnie go naciągamy,
  5. Końcówkę łańcucha napinającego zapinamy w najdalszym ogniwem, aby łańcuch został naprężony.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.