Złodzieje aut mają nową metodę. Wycinają dziurę, podłączają się do kabli i odjeżdżają

Złodzieje samochodów szukają coraz bardziej wyrafinowanych sposobów, żeby ominąć zabezpieczania. Tym razem odkryli, że w Range Roverach można wyciąć dziurę w nadwoziu, żeby dostać się do kabli i poprzez szynę CAN odblokować, a następnie uruchomić pojazd.

Nowa metoda jest bardzo popularna w Wielkiej Brytanii. Dotyczy modeli produkowanych przez markę Range Rovera. Okazuje się, że w tylnej klapie bagażnika umieszczono wiązkę przewodów, do której można uzyskać łatwy dostęp. Wystarczy wyciąć niewielki fragment karoserii.

Więcej ciekawych newsów motoryzacyjnych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Złodzieje uzyskują w ten sposób dostęp do magistrali CAN, która sięga do każdego elektronicznego zakamarka samochodu, w tym czujników i mechanizmów. Oprócz tego nie jest szyfrowana. Wystarczy, że złodziej podłączy się do takiej instalacji, a następnie użyje specjalnie przygotowanego oprogramowania, żeby oszukać systemy bezpieczeństwa. Może w ten sposób odblokować dostęp do samochodu, a następnie bez większych problemów uruchomić silnik.

Zobacz wideo

Po kradzieży auta złodzieje zaklejają wyciętą dziurę dowolną naklejką, ale najczęściej to znaczek „UK". W ten sposób mogą się przemieszczać skradzionym samochodem nie wzbudzając zainteresowania np. patrolu policji.

Okazuje się, że opisywana metoda jest w ostatnim czasie bardzo popularna. Na grupach dyskusyjnych poświęconych kradzieżom brytyjskich samochodów opisano wiele takich przypadków. Właściciele samochodów podkreślają, że fabryczne zabezpieczenia nie stanowią dla złodziei wyzwania.

Wielu użytkowników namawia do instalacji specjalnego immobilisera typu "Ghost". Nazwa wzięła się stąd. że jest nie do wykrycia przez złodzieja i wykorzystuje fabryczne przyciski w samochodzie (na kierownicy, kokpicie, drzwiach) do wprowadzenia unikalnej sekwencji podobnej do kodu PIN. Dopiero po wciśnięciu przycisków w odpowiedniej kolejności, można uruchomić samochód.

Takie zabezpieczenie jest nie do sforsowania dla złodzieja. Nie można go w żaden sposób ominąć. Jest to również bardzo dobre zabezpieczenie przed popularną metodą "na walizkę" lub Game Boya. Nawet kradzież oryginalnych kluczyków od samochodu nie pozwoli odjechać z parkingu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.