Przypominamy! Ciężarówki dziś mają wolne

Dziś większość ciężarówek nie może podróżować. Jednak są wyjątki.

Spodobał Ci się ten artykuł? Więcej wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl

Główny Inspektorat Transportu Drogowego przypomina o ograniczeniach w ruchu dla niektórych pojazdów ciężarowych. Dokładniej chodzi o pojazdy o dmc powyżej 12 ton.

Zobacz wideo Czechy. Od barierki do barierki, prawie uderzając w znak. Tak pijany kierowca tira przewoził palety z cegłami

Zakaz poruszania się takich pojazdów obowiązywał podczas Świąt, ale obowiązuje również dziś od godziny 8:00 do godziny 22:00.

Ograniczenia w ruchu nie dotyczą wszystkich pojazdów ciężarowych. Zwolnione są z nich m.in. autobusy oraz ciężarówki przewożące lekarstwa i środki medyczne, artykuły szybko psujące się, paliwa, czy żywe zwierzęta. Nie dotyczą one również pojazdów biorących udział w akcjach ratowniczych i humanitarnych albo pomagających w usuwaniu awarii lub skutków klęsk żywiołowych.

Zakazem nie muszą się również przejmować kierowcy wracający z zagranicy w celu zakończenia przewozu drogowego lub do odbiorcy przewożonego ładunku, mające siedzibę na terytorium naszego kraju, a także pojazdy, które wjechały na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej poza terminami lub godzinami obowiązywania zakazu, w odległości do 50 km od miejsca przekroczenia granicy lub te oczekujące na granicy na wyjazd z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Za naruszenie przepisów dotyczących ograniczeń ruchu pojazdów powyżej 12 t dmc, kierowcy grozi mandat karny w wysokości od 200 zł do 500 zł, a przewoźnikowi kara w wysokości 2000 zł. Również na zarządzającego transportem w przedsiębiorstwie może zostać nałożona kara finansowa – 1000 zł.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.