17-latek odpowie przed sądem za jazdę na parkingu pod okiem dziadka. Czy to nie miało być legalne?

17-latek z Olsztyna odpowie przed sądem za jazdę bez uprawnień na parkingu. Chciał potrenować jazdę pod nadzorem dziadka. Czekają go nieprzyjemne konsekwencje. Ministerstwo infrastruktury wyszło już wcześniej z inicjatywą, aby kursanci na prawo jazdy mogli szkolić się pod okiem doświadczonego kierowcy, ale na ten moment nie przedstawiono żadnych konkretów.

Jak donosi Twój Kurier Olsztyński, w poniedziałek, drugiego dnia świąt policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie zatrzymali auto poruszające się po parkingu jednego z marketów. Kierowcą okazał się 17-latek, który rozpoczął już kurs na prawo jazdy i zakończył teoretyczną część. Chciał przygotować się do jazd pod okiem swojego dziadka, który użyczył mu swój samochód. Policjanci sprawę skierowali do sądu. Kursanta mogą teraz czekać nieprzyjemne konsekwencje.

Więcej wiadomości z dróg znajdziecie na stronie Gazeta.pl

Jakie konsekwencje za jazdę bez prawa jazdy?

Do końca 2021 roku osoba, która prowadziła pojazd bez odpowiednich uprawnień, mogła zostać ukarana mandatem w wysokości 300 lub 500 zł. Niższy mandat dotyczył przypadków, w których kierujący miał prawo jazdy, ale nie miał odpowiedniej kategorii. Sprawa mogła zostać skierowana do sądu, który mógł orzec o zakazie prowadzenia pojazdów.

Od 2022 roku konsekwencje są o wiele bardziej dotkliwe. Policjant nie może już ukarać kierującego mandatem, ale musi sprawę skierować do sądu. Ten musi ukarać grzywną w wysokości co najmniej 1500 złotych. Górna granica to 30 tys. zł, ale w przypadku tego wykroczenia, sądy raczej nie sięgają po tak wysokie kary. Kolejna zmiana jest taka, że sąd musi wydać decyzję o zakazie prowadzenia pojazdów (wcześniej nie musiał). Zakaz może trwać od 6 miesięcy do trzech lat. Prowadzenie pojazdu wbrew zakazowi jest przestępstwem, za które grozi nawet 5 lat więzienia.

Jakie konsekwencje dla dziadka za użyczenie samochodu?

Warto pamiętać, że w takim przypadku ukarana może zostać nie tylko osoba bez uprawnień, ale także ta, która umożliwiła jazdę takiej osobie swoim samochodem. Mówi o tym art. 96 Kodeksu wykroczeń.

Właściciel, posiadacz, użytkownik lub prowadzący pojazd, który na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu dopuszcza do prowadzenia pojazdu osobę niemającą wymaganych uprawnień, podlega karze grzywny.

Kara grzywny zgodnie z Kodeksem wykroczeń może wynosić od 20 do 5 tys. zł.

Jazda pod okiem rodzica - był pomysł, ale brakuje działań

30-godzinna praktyczna część kursu na prawo jazdy to bardzo mało, aby nabrać pewności w prowadzeniu samochodu. W dodatku takie kursy często przygotowują stricte pod sam egzamin, a nie dają praktycznych umiejętności pozwalających odnaleźć się w prawdziwym ruchu drogowym. Ministerstwo infrastruktury wyszło więc z inicjatywą, aby kursanci mogli szlifować swoje umiejętności pod okiem rodzica lub opiekuna prawnego. Projekt miał zostać przekazany do procedowania w IV kwartale tego roku.

Co trzeba by było zrobić, aby jeździć pod okiem rodzica?

Zważywszy na brak podejmowanych działań w tym kierunku, jest to bardziej gdybanie niż przedstawienie faktów, ale projekt miał kilka założeń, które trzeba spełnić, aby za kierownicą mogła usiąść osoba bez uprawnień.

  1. Jazda tylko z opiekunem prawnym - oznacza, że najczęściej jedyną osobą, która mogłaby szkolić młodych kierowców, byłby rodzic. Nie będzie możliwości jazdy z rodzeństwem, dziadkiem czy znajomym.
  2. Opiekun z prawem jazdy od co najmniej 5 lat - takie doświadczenie za kierownicą będzie wymagane, aby pod swoim okiem szkolić dziecko na drodze.
  3. Tylko dla osób, które ukończyły teoretyczny i praktyczny kurs na prawo jazdy - za kierownicą będą mogły usiąść więc tylko osoby, które mogą już podejść do państwowych egzaminów. 
  4. Przygotowanie samochodu nie jest jasne w jaki sposób, ale najprawdopodobniej chodzi o niewielkie modyfikacje w postaci dodatkowych lusterek czy oznakowania specjalną naklejką. 
  5. Jazda tylko na niektórych drogach - jazda bez uprawnień pod okiem doświadczonego opiekuna nie będzie możliwa na drogach szybkiego ruchu. 
Zobacz wideo Jak prawidłowo używać kabli rozruchowych?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.