Tunel na Zakopiance zbiera żniwa. Prawie 3 tys. mandatów po ponad miesiącu działania

Odcinkowy pomiar prędkości pracujący od ponad miesiąca w tunelu im. Marii i Lecha Kaczyńskich na Zakopiance zarejestrował 2926 przypadków przekroczenia dozwolonej prędkości. GITD poinformowała, że rekordzista pędził 201 km/h.

Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) przekazał najświeższe statystyki dotyczące przekroczeń prędkości w tunelu na Zakopiance.

Więcej ciekawych newsów motoryzacyjnych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Po ponad miesiącu działania zarejestrowano 2248 naruszeń na drodze w kierunku Krakowa, a w kierunku Zakopanego 678 kierowców przekroczyło dozwoloną prędkość. Przypominamy, że w tunelu obowiązuje ograniczenie prędkości do 100 km/h.

Odcinkowy pomiar prędkości w tunelu na Zakopiance działa od momentu otwarcia obiektu. Każdy pojazd, który na tej drodze będzie poruszać się szybciej niż dopuszczalne 100 km/h zostanie zarejestrowany przez urządzenie. W tunelu pracuje przez całą dobę osiem kamer, które dokonują pomiarów prędkości na obu pasach ruchu w obu kierunkach.

Zobacz wideo Nowe BMW i7 z imponującym Theater Screen w Studiu Biznes

Większość naruszeń (75 proc.) dotyczy przekroczenia prędkości w najniższym progu – od 11 do 20 km/h więcej niż dopuszczalny limit. Przez ten czas tylko 33 kierowców przekroczyło dozwoloną prędkość o co najmniej 50 km/h więcej niż obowiązujące ograniczenie. Rekordzistą jest kierowca Seata, który 25 listopada pokonał tunel z prędkością 201 km/h.

Wszystkie wykroczenia popełnione w tunelu na Zakopiance badają policjanci z komendy w Suchej Beskidzkiej. Oprócz typowych wykroczeń związanych z przekraczaniem prędkości dochodzą jeszcze te popełniane przez kierowców, którzy zatrzymywali się w tuneliu, żeby zrobić sobie zdjęcie lub przerwę. Kamery zarejestrowały takie zachowania, a GDDKiA opublikowała nawet specjalny film ku przestrodze.

Zatrzymanie pojazdu lub pojawienie się pieszego w tunelu uruchamia alarm systemu monitorującego. Kierowcy często zapominają, że przepisy ruchu drogowego surowo zabraniają zatrzymywania się w tunelu.

Odcinkowy pomiar prędkości zamontowano na prośbę Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Urządzenie uzyskało pozytywną ocenę policji. W miejscach, gdzie pracują takie urządzenia, obserwuje się spadek liczby zdarzeń drogowych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.