Jakich świateł używać w czasie opadów śniegu? Można za to dostać mandat

Opady śniegu zmniejszają przejrzystość powietrza. A to oznacza, że kierujący powinien nie tylko uważniej obserwować drogę, ale także musi zainteresować się światłami w aucie. Dziś sprawdzimy z jakiś świateł można korzystać w pojeździe w czasie opadów śniegu.

Zimowa aura raczy kierowców w ostatnich dniach częstymi opadami śniegu. I choć w grudniu sytuacja nie powinna być mocno dziwna, zdziwienie dotyczy innej kwestii. Kierujący mogą być zaskoczeni kontrolą drogową i mandatem. Mandatem za nieprawidłowe światła włączone w aucie. Przed takim scenariuszem przestrzegamy również w tekstach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.

Zobacz wideo [MATERIAŁ SPONSOROWANY] Motospacer po Żelazowej Woli. Japończycy kochają Chopina. Wybraliśmy się japońskim samochodem do miejsca jego urodzenia

Jakich świateł używać w czasie opadów śniegu?

Zasadnicze pytanie zatem brzmi: jakich świateł używać w czasie opadów śniegu? A więc kierowca powinien pamiętać o kilku zasadach. Mowa o tym że:

  • w czasie opadów śniegu od świtu do zmierzchu należy przełączyć światła do jazdy dziennej na światła mijania. Śnieg to nie warunki normalnej przejrzystości powietrza. Światła mijania będą zatem lepiej pokazywać pozycję pojazdu na drodze, a do tego w razie potrzeby oświetlą jezdnię przed pojazdem.
  • świateł przeciwmgłowych przednich można używać przede wszystkim wtedy, gdy opady śniegu są naprawdę intensywne, ewentualnie po minięciu znaków A-3 i A-4 informujących o niebezpiecznych zakrętach, które bywają łączone z tabliczką T-5 (wskazującą początek drogi krętej).
  • światła przeciwmgłowe tylne można włączyć tylko wtedy, gdy widoczność na drodze spada poniżej 50 metrów. Gdy warunki poprawią się, czerwoną lampę trzeba wyłączyć. Oślepia bowiem kierowców pojazdów jadących z tyłu.
  • w czasie opadów śniegu nie ma sensu używanie świateł drogowych. Nie zwiększą pola widzenia. Snop światła generowany przez nie będzie rozpraszany przez płatki śniegu i stworzy białą poświatę przed maską pojazdu.

Światła automatyczne a opady śniegu. Coś poszło nie tak...

W tym punkcie większość kierowców współczesnych aut pomyśli pewnie, że przecież ich ten problem nie dotyczy. Mają w aucie automatycznie uruchamiane reflektory. Te samodzielnie przełączają światła z do jazdy dziennej na mijania. Tyle że czujnik natężenia światła i oprogramowanie nie zawsze wyłapują zmianę warunków drogowych. W sytuacji, w której zacznie padać śnieg, kierujący powinien zatem sprawdzić czy podjęły dobrą reakcję. Jeżeli nie, należy przełączyć światła manualnie. W przeciwnym razie kierujący nadal ryzykuje mandatem.

Mandat za złe światła w czasie opadów śniegu

Jeżeli o mandacie już mowa, to warto sprawdzić wysokość grzywien za jazdę na nieprawidłowych światłach. Prowadzący może dostać:

  • 100 zł mandatu i 2 punkty karne za jazdę bez świateł mijania w czasie opadów śnieg w ciągu dnia.
  • 100 zł mandatu i 2 punkty karne za naruszenie dopuszczalności używania przednich świateł przeciwmgłowych.
  • 200 zł mandatu i 4 punkty karne za naruszenie dopuszczalności używania świateł drogowych.
  • 100 zł mandatu i 2 punkty karne za używanie świateł przeciwmgłowych w dobrych warunkach widoczności.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.