Kto ma pierwszeństwo na rondzie? Ten znak zmienia zasady

Ronda mają obniżać kolizyjność skrzyżowań. Tyle że aby to się stało faktem, kierujący najpierw powinni znać przepisy. Kto ma pierwszeństwo na rondzie? Wszystko zależy od pewnego znaku drogowego. Jego obecność jest kluczowa.

Ronda w Polsce są oznaczane za pomocą jednego z dwóch znaków drogowych. Zawsze powtarzamy to również w materiałach publikowanych w serwisie Gazeta.pl. Pierwszym z nich jest tablica C-12 informująca o ruchu okrężnym. Drugim tablica A-8, której definicja brzmi skrzyżowanie o ruchu okrężnym. I choć określają one organizację ruchu – a więc wskazują, że przejazd odbywa się dookoła centralnej wyspy, nie mówią nic o pierwszeństwie.

Zobacz wideo [MATERIAŁ SPONSOROWANY] Motospacer po Żelazowej Woli. Japończycy kochają Chopina. Wybraliśmy się japońskim samochodem do miejsca jego urodzenia

Jest pewien znak, który całkowicie zmienia zasady na rondzie

Z powyższego jasno wynika, że klasyczne rondo jest typowym skrzyżowaniem równorzędnym. Decydująca na nim jest zatem zasada prawej dłoni, dająca pierwszeństwo pojazdom wjeżdżającym na rondo. Samochody jadące po skrzyżowaniu muszą im ustąpić. Czemu w Polsce ruch na ronda odbywa się w inny sposób? To sprawka drogowców. Ci przed wjazdem na skrzyżowanie ustawiają bowiem znak A-7 "Ustąp pierwszeństwa przejazdu".

Za sprawą znaku A-7 poruszający się po skrzyżowaniu otrzymuje swobodę manewrów. W efekcie to na wjeżdżającym spoczywa obowiązek upewnienia się, że jego pojawienie się na rondzie nie utrudni ruchu innym pojazdom.

Rondo a sygnalizacja świetlna i pasy ruchu

Znaki drogowe, znakami drogowymi. Czasami jednak tablice to mało. Dlatego skrzyżowania o ruchu okrężnym bywają wyposażone w sygnalizację świetlną. W takim przypadku to ona nadaje i odbiera pierwszeństwo. Podczas ustalania pierwszeństwa przejazdu na rondzie liczy się jeszcze jedna kwestia. Mowa o opuszczaniu skrzyżowania. Przykład? Kierowca jadący lewym pasem przetnie prawy pas, by opuścić rondo. A to oznacza, że musi ustąpić pierwszeństwa autom poruszającym się na nim.

Reguły dotyczące pasów ruchu zmieniają się dopiero na rondach turbinowych. W ich przypadku skrzyżowanie jest wyposażone w tzw. pasy sprowadzające. To oznacza, że pas lewy przechodzi w pas prawy, który automatycznie wyprowadza pojazd z ronda. To obniża wskaźnik kolizyjności podczas zjazdu ze skrzyżowania.

Przepisy to jedno. Kierunkowskazy na rondzie drugie

Podczas ustalania zasad pierwszeństwa na rondzie znaczenie mają przepisy i znaki. Kluczowe są jednak również kierunkowskazy. Tych należy użyć przede wszystkim w dwóch przypadkach. Zawsze należy sygnalizować manewr opuszczania ronda - kierunkowskaz włącza się po dojechaniu do zjazdu poprzedzającego ten, którym chcemy zjechać ze skrzyżowania. Kierunkowskazu należy też użyć podczas zmiany pasa ruchu na rondzie. Nie trzeba jednak włączać kierunkowskazu przy wjeżdżaniu na rondo.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.