Są pieniądze na dwa odcinki S7 w Małopolsce. Ręce zacierają nie tylko kierowcy z Krakowa

Białe plamy na drodze ekspresowej S7 powoli znikają. GDDKiA właśnie pochwaliła się, że uzyskano duże dofinansowanie na dwa kluczowe odcinki w Małopolsce. To ponad miliard złotych na Moczydło - Miechów oraz Widoma - Kraków.

Ekspresówka S7 to jedna z najważniejszych dróg kraju. Docelowo połączy Gdańsk z Rabką-Zdrojem i będzie liczyć ponad 700 km. Największe miasta przy trasie S7 to Gdańsk, Elbląg, Warszawa, Radom, Kielce i Kraków. S7 jest też oczywiście częścią zakopianki. Większość trasy oddano kierowcom, ale są jeszcze na mapie odcinki, na które wszyscy czekamy. GDDKiA ma jednak dobre wieści dla kierowców. Pozyskano potężne pieniądze na dwa kluczowe odcinki w Małopolsce.

Zobacz wideo Karygodne zachowanie kierowcy Renault z Katowic

Unia daje ponad miliard złotych

Ponad 1 mld zł wyniesie dofinansowanie ze środków UE na budowę dwóch odcinków drogi ekspresowej S7 o łącznej długości ponad 37 km. Będą to odcinki w województwie małopolskim: Moczydło (granica województwa świętokrzyskiego/małopolskiego) - Miechów oraz Widoma - Kraków

- informuje Dyrekcja. Podaje też, że koszt obu inwestycji, włącznie z nadzorem i wykupem gruntów, wynosi łącznie ponad 3,3 mld zł. Na co zostaną wydane te miliardy?

Poważna kraksa na Zakopiance. Zaczęło się niewinnie, skończyło dramatycznie Poważna kraksa na Zakopiance. Nikt się nie zatrzymał, by pomóc kierowcy [WIDEO]

Droga S7. Moczydło - Miechów

Oba odcinki, kiedy w końcu zostaną oddane, znacznie usprawnią jazdę przez Małopolskę. GDDKiA najpierw wchodzi w szczegóły odcinka Moczydło - Miechów o długości 18,7 km i podaje, że w ramach inwestycji powstanie dwujezdniowa droga ekspresowa w układzie po dwa pasy ruchu. Ten fragment S7 może zostać w przyszłości poszerzony, ponieważ drogowcy przygotują rezerwę na trzeci pas.

Wybudowane zostaną dwa węzły drogowe (Książ i Miechów), 24 obiekty inżynierskie, 20 przepustów o funkcji ekologicznej, a także dwa miejsca obsługi podróżnych: MOP Giebułtów oraz MOP Tochołów. Przebudowana zostanie istniejąca sieć dróg i powstanie 15 km nowych dróg dojazdowych, obsługujących tereny przyległe do pasa drogowego. Wybudowany zostanie system odwodnienia drogowego składający się z kanalizacji, podczyszczalni i 22 zbiorników retencyjno-infiltrujących.

Droga S7. Widoma - Kraków

Drugi z odcinków, na który pozyskano to Widoma - Kraków. Powstanie tu droga ekspresowa o długości ok. 18,3 km z czterema węzłami drogowymi (Łuczyce, Raciborowice, Mistrzejowice, Grębałów). Zrealizowane zostaną obiekty inżynierskie, drogi dojazdowe i technologiczne, mury oporowe, przejazdy awaryjne oraz wjazdy awaryjne na drogę ekspresową. Przebudowane zostaną istniejące obiekty inżynierskie, sieć dróg (zjazdów, ulic), infrastruktura tramwajowa i kolejowa, sieć i urządzenia melioracyjne. Zbudowane lub przebudowane zostaną chodniki dla pieszych, ścieżki rowerowe, oświetlenie uliczne oraz infrastruktura techniczna.

Przewidziana jest również budowa urządzeń ochrony środowiska, w tym między innymi pasów zieleni izolacyjnej, ekranów akustycznych i przeciwolśnieniowych, przepustów i przejść ekologicznych wraz z systemem ochronno-naprowadzającym i odprowadzającym wody opadowe.

Więcej o: