Czy można wozić alkohol w samochodzie?

Alkohol i samochód w 99 proc. przypadków nie idą w parze. Jest jednak wyjątek, który omówimy dziś. Alkohol można wozić w samochodzie głównie wtedy, gdy jest zamknięty i gdy kierowca przewozi go do domu. Choć i wtedy powinien pamiętać o pewnych zasadach.

Zarówno w materiałach publikowanych w tym serwisie, jak i na stronie Gazeta.pl, zawsze podkreślamy jedno. Piłeś? Nie jedź! Alkohol to śmiertelne zagrożenie za kierownicą. Tyle że w dzisiejszym materiale wcale nie chcemy zajmować się pijanymi prowadzącymi, a raczej alkoholem po prostu przewożonym w samochodzie.

Zobacz wideo Ćwiąkalski o konfiskacie samochodu: Pijani kierowcy powodują ok. 10 proc. wypadków

Przewożenie alkoholu w samochodzie. O czym pamiętać?

Przepisy tak właściwie nie odnoszą się do sytuacji, w której kierujący przewozi w samochodzie zamknięty alkohol – np. kupiony w sklepie w ramach świątecznych zakupów i wieziony do domu. To daje sporą dowolność. Mimo wszystko są zasady, o których kierowca pamiętać powinien. Tak z rozsądku i dla własnego bezpieczeństwa.

  1. Pamiętaj o tym, że gdy podczas jazdy dojdzie np. do kolizji, przemieszczająca się butelka staje się śmiercionośną bronią. I to nie jest żart! Podczas wypadku z prędkością 50 km/h półlitrowa butelka zaczyna ważyć nawet 40 kg. Przed ruszeniem spod marketu schowaj ją zatem do bagażnika.
  2. Piwo lub każdy inny trunek powinien być zamknięty, bo w przeciwnym razie alkohol będzie parował. A to może zakłócić np. pomiar wykonany przy użyciu urządzenia iBlow, z którego bardzo chętnie korzystają dziś policjanci. W efekcie zamiast na parking pod blokiem, trafisz na badanie krwi, a samochód na parking depozytowy. Dopiero badanie krwi potwierdzi, że jesteś trzeźwy i uspokoi policjantów.
  3. Drobne doprecyzowanie. Alkohol można wozić w samochodzie pod warunkiem, że posiada polskie banderole i nie przewozi się go w dużych ilościach. W przeciwnym razie patrol policji lub KAS po kontroli zawartości pojazdu może was uznać za... przemytników!

Alkohol i pijany pasażer. A przepisy na to...

Kolejny przypadek dotyczy sytuacji, w której kierowca jest trzeźwy, ale przewozi pijanych pasażerów. Pijanych lub wręcz pijących jeszcze alkohol. Co wtedy? Przepisów również nie mają nic przeciwko. Pasażerowie mogą spożywać trunki zarówno w czasie jazdy, jak i postoju auta. Tyle że musi się to odbywać w kabinie pasażerskiej i przy zachowaniu kilku zasad dodatkowych. W przeciwnym razie podróżującym grozi surowy mandat.

Kiedy pasażer pijący alkohol w aucie może dostać mandat?

No dobrze, a więc kiedy pasażer pijący alkohol w samochodzie dostanie mandat od funkcjonariusza policji. Stanie się tak gdy:

  • będzie pił alkohol w miejscu publicznym – stanie się tak w sytuacji, w której auto zatrzyma się na chwilę na parkingu i pasażer wysiądzie z niego w celu zaczerpnięcia świeżego powietrza lub rozprostowania nóg. Niestety zapomni się i wysiądzie z butelką trunku w dłoni. To wykroczenie. Kara wynosi od 20 do 5000 zł.
  • będzie zachowywał się w sposób, który zostanie zakwalifikowane jako nieobyczajny wybryk. Kara wynosi od 20 do 1500 zł. Podstawę do jej wlepienia daje art. 140 ustawy Kodeks wykroczeń.
  • pasażer pijący alkohol wywoła zgorszenie publiczne. Kara wynosi od 20 do 5000 zł. Podstawę do jej wlepienia daje art. 51 par. 1 ustawy Kodeks wykroczeń.
Więcej o: