Co oznaczają niebieskie słupki przy drodze?

Przy jezdniach stawiane są czasami niebieskie słupki. Scenariusz taki dotyczy jednak konkretnych dróg i przekazuje konkretną informację. Co należy o nich wiedzieć? Dziś opowiemy o tym w naszym materiale.

Słupki pikietażowe stawiane przy polskich drogach i o których często wspominamy m.in. w serwisie Gazeta.pl, pełnią dwie role. Wyznaczają granicę jezdni, a do tego wskazują na numer drogi i jej kilometr. Pozwalają zatem kierowcy na zlokalizowanie się na mapie. W Niemczech również spotykane są takie słupki. Tyle że nie tam nie okazują się biało-czerwone, a biało-czarne, a do tego czasami bywają uzupełnione niebieskim odblaskiem. Jaką informację dla kierowcy stanowi takie zestawienie kolorów?

Zobacz wideo O krok od tragedii na przejeździe kolejowym

Niebieski słupek w Niemczech, czyli uważaj na... zwierzęta!

Kolor niebieski dołożony do niemieckiego słupka pikietażowego ma w pierwszej kolejności ostrzegać kierowców o zbliżaniu się do miejsca, w którym na drogę mogą wybiec dzikie zwierzęta. To jednak nie koniec. Bo mówimy o odblasku czy też nawet reflektorze. To sprawia, że światło samochodu odbite przez niebieski odblask ma odstraszyć np. zwierzę zbliżające się do drogi.

Niemcy stosują tak naprawdę dwa systemy. Niebieskie światło odblaskowe bywa zamieniane na czerwone lub niebiesko-białe. Taki sygnał ma dokładnie to samo znaczenie.

Niemiecki słupek z czarną strzałką lub pomarańczowym paskiem

Na niemieckich słupkach pikietażowych spotykany jest jednak nie tylko niebieski kolor. Jakie jeszcze barwy stosują Niemcy?

  1. Mała, czarna strzałka, która informuje o bezpośredniej bliskości miejsca wyposażonego w telefon alarmowy. To nie może być dalej niż 1 km od słupka.
  2. Pionowy, pomarańczowy pasek informuje o zbliżaniu się do skrzyżowania, ewentualnie wjazdu lub zjazdu z drogi.

Po co Niemcy stawiają słupki pikietażowe?

Niebieski odblask na niemieckim słupku pikietażowym jest nowym pomysłem, ale nie wyczerpuje pełnionych przez niego funkcji. Jaką jeszcze informację przekazuje?

  • Niemieckie słupki również wskazują prawą krawędź drogi. W przypadku prostego odcinka z jednym pasem ruchu w każdym kierunku wyznacza również lewą krawędź.
  • Słupek pokazujący lewą krawędź ma widoczne dwie białe kropki. Słupek wskazujący krawędź prawą posiada pionowy, biały pasek.
  • Niemcy ustawiają biało-czarne słupki w odległości wynoszącej 50 metrów. Czasami dystans jest skracany. Tak dzieje się w przypadku zakrętów lub fragmentów dróg z ograniczoną widocznością.
  • Identycznie jak w Polsce, słupki w Niemczech pozwalają kierowcy na dostrzeżenie przebiegu drogi w nocy i wyznaczaniu jej granicy. Poza tym dają możliwość określenia bezpiecznej odległości od poprzedzającego auta.
Więcej o:
Copyright © Agora SA