Każdy kierowca musi wymienić prawo jazdy. Bezterminowe też. Termin i cena są znane

Wiele w ostatnich miesiącach zmienia się dla kierowców, ale akurat kwestia wymiany prawa jazdy pozostaje bez zmian. A przynajmniej na razie nie słyszymy, by terminy miały zostać zmienione, a ceny podwyższone.

W Polsce nie wydaje się już bezterminowych praw jazdy. Wszystkie prawa jazdy są terminowe. Aktualnie najdłuższy okres, przez który ważne jest prawo jazdy to 15 lat. W razie wykrycia przez lekarza problemów ze zdrowiem ważność prawa jazdy może być krótsza - dokument będzie ważny dokładnie tyle, na ile dostaliśmy uprawnienia do kierowania pojazdami. Przykład? Ze względu na problemy ze wzrokiem ktoś otrzyma uprawnienia na pięć lat, oznacza to, że po pięciu latach od przejścia badania będzie musiał jeszcze raz pójść do lekarza, a także wymienić sam dokument. Egzaminu oczywiście nie trzeba robić.

Zobacz wideo Wyprzedził radiowóz tuż przed pasami i stracił prawo jazdy. Uzbierał 29 punktów w 18 sekund

Kiedy trzeba wymienić prawo jazdy? Najczęstsze przypadki:

 • koniec ważności dokumentu,
 • zmiana nazwiska,
 • po zaginięciu, kradzieży lub zniszczeniu dokumentu,
 • gdy minął termin ważności konkretnej kategorii.

W nowym wzorze prawa jazdy nie ma pola "adres". Nie trzeba więc wymieniać dokumentu, kiedy się przeprowadzimy.

Czy trzeba wymienić bezterminowe prawo jazdy? Jeszcze nie

Wszyscy kierowcy, mający bezterminowe prawo jazdy będą musieli je wymienić. Ma to związek z wprowadzeniem nowego wzoru prawa jazdy. Ten obowiązek dotknie wszystkich kierowców. Bez wyjątku.

Kiedy trzeba będzie wymienić bezterminowe prawo jazdy? Kierowcy z dokumentem bez daty ważności uprawnień będą musieli się zgłosić do urzędu najwcześniej w 2028 roku. Najpóźniej takie prawo jazdy będzie można wymienić w 2033 roku. Nowe dokumenty wydawane są z 15-letnim okresem ważności. a to oznacza, że nikt nie będzie miał po 2033 roku bezterminowych praw jazdy. WAŻNE: w tym przypadku uprawnienia do kierowania pojazdami mamy bezterminowo, po upłynięciu ważności wymieniać trzeba będzie sam dokument. Przy wymianie nie trzeba więc iść do lekarza.

Znak D-42 pogromcą kierowców. W tamtym roku prawo jazdy straciło ponad 50 tys. osób. A w tym? Zdjęcie ilustracyjneZnak D-42 pogromcą kierowców. W 2021 roku prawo jazdy straciło ponad 50 tys. osób. A w tym?

Czy wszyscy kierowcy muszą przechodzić badanie lekarskie przy wymianie prawa jazdy?

Nie. Jeżeli otrzymaliśmy kiedyś bezterminowe uprawnienia do kierowania pojazdami, to przy wymianie nie trzeba iść jeszcze raz do lekarza. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, termin ważności w takim przypadku dotyczy samego dokumentu. Nie ma też obowiązku dostarczenia do urzędu zaświadczenia od lekarza, kiedy np. wymieniamy prawo jazdy z powodu zmiany nazwiska, a nasze uprawnienia są wciąż ważne.

Badanie lekarskie jest obowiązkowe dla osób, które otrzymały terminowe uprawnienia do kierowania pojazdami ze względu na problemy zdrowotne. Na czym polega badanie do prawa jazdy? Lekarz bada ciśnienie, wzrok, zmierzy cukier, osłucha nas, zadaje kilka pytań i każe wypełnić formularz, w którym odpowiadamy na pytania m.in. o problemach z alkoholem, poważnych wypadkach czy zaburzeniach psychicznych.

Ile kosztuje wymiana prawa jazdy w 2022?

Aktualnie wymiana prawa jazdy kosztuje 100,50 zł, z czego 50 gr wynosi opłata ewidencyjna. Do wniosku, który składamy w urzędzie musimy jeszcze załączyć swoje aktualne zdjęcie. Jeżeli nie macie akurat zbędnej fotografii, to musicie doliczyć cenę zdjęcia.

Jeżeli przy wymianie dokumentu musicie przejść badanie lekarskie, to do listy wydatków trzeba jeszcze dopisać wizytę u lekarza. Ta kosztuje dokładnie 200 zł. 20 lipca 2014 w życie weszło rozporządzenie Ministra Zdrowia, które ustaliło sztywną cenę badania kierowców na poziomie dwustu złotych.

Wymiana prawa jazdy - dokumenty

 • Wniosek o wydanie prawa jazdy
  Wniosek można ściągnąć z Internetu albo pobrać w urzędzie. W urzędzie znajdziemy także wzór prawidłowego wypełnienia wniosku, co może się przydać przy wypełnianiu niektórych pól (np. dokładnej nazwy organu wydającego uprawnienia czy adresu urzędu).
 • Kolorową, aktualną fotografię o wymiarach 35x45 mm
 • Kserokopię prawa jazdy - jeśli posiadasz (jeśli nie, to zostanie ona wykonana przez urzędnika),
 • Dowód uiszczenia opłaty za wydanie prawa jazdy oraz opłaty ewidencyjnej (zapłacić możemy w kasie urzędu albo przelać pieniądze na konto, a do wniosku dołączyć potwierdzenie przelewu),
 • Oświadczenie o zapoznaniu z treścią art. 233 kk.,
 • Oświadczenie złożone w trybie art. 11 ust. 1 pkt 5 ustawy o kierujących pojazdami

Obydwa oświadczenia, podobnie jak wniosek, znajdziemy w urzędzie. Możemy też oszczędzić sobie czasu, pobrać je z Internetu i do urzędu od razu pójść z wypełnionymi dokumentami.

Oznakowany radiowóz Seat AtecaNowy radiowóz na służbie. Będzie miał specjalne zadanie

Więcej o: