Zwolnienie paliw z podatku od sprzedaży będzie przedłużone. Sejm przegłosował ustawę

W czwartek Sejm uchwalił nowelizację ustawy o podatku akcyzowym, która zawiera przepisy wydłużające okres niepobierania podatku od sprzedaży detalicznej paliw. Nowy termin to 30 czerwca 2023 r.

Projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw trafił pod głosowanie w Sejmie. 250 posłów zagłosowało "za", 12 posłów było "przeciw", a 177 "wstrzymało się od głosu". Nowelizacja przepisów trafi teraz do Senatu.

Więcej ciekawych newsów motoryzacyjnych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl 

W ustawie zawarto zapisy, które przedłużają okres niepobierania podatku od sprzedaży detalicznej paliw do 30 czerwca 2023 r. Aktualnie obowiązujące przepisy zawieszają pobieranie podatku do końca tego roku.

Zobacz wideo

Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym ma ograniczyć obowiązki administracyjne i ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej. Resort finansów podkreśla, że najważniejszymi rozwiązaniami ujętymi w ustawie są uproszczenia w zakresie ewidencji dla podmiotów produkujących energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii.

Drugą ważną zmianą są zwolnienia od akcyzy dla hybrydowych samochodów typu plug-in o pojemności silnika spalinowego nie większej niż 2000 cm³ do 31 grudnia 2029 r. Dotychczasowe zwolnienie miało obowiązywać do końca 2022 r. 

W ustawie zawarto zapisy rozszerzające krąg podmiotów uprawnionych do zwrotu opłaty paliwowej, a także zwiększające katalog przypadków, w których można występować o taki zwrot. Przy okazji ustawa wprowadza możliwość płacenia zobowiązań podatkowych przy użyciu aplikacji Blik, np. w e-Urzędzie Skarbowym.

Od stycznia i tak czekają nas podwyżki na stacjach paliw 

Od 1 stycznia 2023 roku wzrośnie VAT na paliwa. Z obecnych 8 proc. do 23 proc. Nie jest to decyzja polskiego rządu, bo ten niewiele może w tej sprawie zrobić. Przepisy międzynarodowe zabraniają zaniżania, nawet tymczasowo, stawek VAT na paliwa silnikowe. 

Więcej o: