Czy zimowa mata na szybę samochodową naprawdę działa?

Procedura jest dość prosta. Wieczorem przed odejściem od samochodu trzeba założyć na przednią szybę srebrną matę. Ta być może nie wygląda najlepiej. Chroni jednak przed zbieraniem się szronu. Tyle przynajmniej mówi teoria.

O tak nielubianym przez kierowców skrobaniu szyb i mało skutecznych odmrażaczach w spray`u, pisaliśmy wielokrotnie m.in. w serwisie Gazeta.pl. Czy zatem obydwie te metody mają jakąś alternatywę? Tak i tak dotyczy maty termicznej czy też przeciwszronowej na szybę. Sprawdźmy na ile jest ona skuteczna.

Zobacz wideo Złodzieje kradli auta japońskie i amerykańskie

Co daje mata na przedniej szybie zimą?

Zadanie maty jest dość proste. Ma sprawić, że w nocy na przedniej czy tylnej szybie pojazdu nie zbierze się wilgoć. Nie powstanie tym samym szron czy lód. Skutek? Ten jest bardzo prosty do przewidzenia. O poranku kierowca zdejmie matę i może ruszać z miejsca. Nie będzie musiał skrobać szyby przedniej. Ta będzie całkowicie czysta. Poza ty wycieraczki nie zajdą lodem. I efekt ten naprawdę działa. Powiemy więcej, mata działa także latem. Tyle że wtedy odbija promienie słoneczne i sprawia, że samochód tak mocno nie nagrzewa się w czasie postoju na słońcu.

Maty przeciwszronowe są tylko srebrne? Nie tylko. Coraz częściej wykańcza się je atrakcyjną grafiką.

Przednia szyba nie zamarznie. Boczne już tak.

W tym punkcie może się wydawać, że samochodowa mata termiczna brzmi jak ideał. Kasuje jeden z największych, zimowych koszmarów kierowców, czyli skrobanie szyb. Tak jednak do końca nie jest. A decyduje o tym chociażby to, że można ją założyć na przednią i tylną szybę oraz maksymalnie lusterka boczne. Nie ma mat zakładanych na boczne szyby. To oznacza że je akurat kierujący nadal zeskrobać o poranku będzie musiał. Tak, to i tak mniejsza niedogodność. Tyle że warto pamiętać o jeszcze jednej wadzie. Matę trzeba wieczorem założyć na szybę i warto się do tego przyłożyć.

Aby mata przeciwszronowa stała się skuteczna, musi dobrze przylegać do powierzchni szyby. Trzeba ją dobrze naciągnąć podczas montażu. To raz. Dwa trzeba pamiętać o tym, aby była ustawiona miękką stroną w kierunku szyby.

Mata przeciwszronowa zimą. Hit czy kit?

Podsumowując, być może mata nie sprawi, że szronem nie zajdą wszystkie szyby, uchroni jednak przed jego działaniem szybę przednią. A to już naprawdę dużo. Co więcej, jej założenie (nawet dość dokładne) nie powinno zająć więcej niż 30 sek. wieczorem, a cena maty jest delikatnie mówiąc mocno przekonująca. Podstawowe modele są dostępne w marketach już za jakieś 15 czy 20 zł. W skrócie, to zatem zdecydowanie hit.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.