Kolejne zmiany dla kierowców już 5 grudnia. Rząd zabrał się za znaki

Rząd opublikował właśnie dwa nowe rozporządzenia. Tym razem dotyczą oznaczenia na polskich drogach. Pewne znaki znikną, inne będą miały inne znaczenie. Ministerstwo infrastruktury nazywa to porządkami, a my wyjaśniamy o co właściwie chodzi.

Jedną ze zmian wymusiła zmiana prędkości na niektórych kategoriach dróg, inne nieścisłości w aktach prawnych, a kolejne wprowadzenie nowych informacji. Resort infrastruktury nowe porządki tłumaczy poprawą bezpieczeństwa i komfortu kierowców. Bez względu na powody, wiadomo już, że rozporządzenia opublikowano w Dzienniku Ustaw i zaczną obowiązywać 5 grudnia. 

Zmiany w oznaczeniu postoju taksówek 

Nowe rozporządzenia doprecyzowały, ale też zmieniły zasady oznaczania postojów dla taksówek. Do tej pory wyznaczały je dwa znaki -  D-19 „postój taksówek" i D-20 „koniec postoju taksówek". Według nowych wytycznych drugi z nich straci swoje znaczenie, a więc nie zawsze będzie występował w parze z D-19. Z kolei pierwszy z nich będzie sam w sobie określał, jak długi jest postój. 

Zgodnie z nowymi zasadami postoje mają być wyznaczane na ulicach lokalnych, a na większych arteriach – w zatokach, tak aby utrudnienia w ruchu innych pojazdów były jak najmniejsze. Dodatkowo ich długość powinna wynikać przede wszystkim z zapotrzebowania na taksówki w danej okolicy, ale nie powinna być mniejsza niż 15 m (miejsce dla co najmniej trzech taksówek) i nie większa niż 50 m (dziesięć pojazdów). 

Zobacz wideo

I tu największa nowość. Jeżeli długość odcinka przeznaczonego do postoju nie została określona znakiem D-20, oznacza to, że postój taksówek może odbywać się w odległości do 20 m od miejsca umieszczenia znaku D-19." - miejsce dla czterech aut zaparkowanych prostopadle. 

Więcej informacji o zmianach w polskim prawie znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Z kolei znak D-20 "koniec postoju taksówek" stosowany będzie wyłącznie w celu oznaczenia końca odcinka drogi przeznaczonej "tylko" dla postoju taksówek. Tak sformułowany zapis może sugerować, że tylko w takich okolicznościach (kiedy wytyczone miejsce ma oba znaki) kierowcom, którzy zajmą takie miejsce, grozić będzie mandat karny.  

Z dróg zniknie aktualny znak D-39 

Druga istotna zmiana, która nas czeka po 5 grudnia to zmiana znaku D-39. To akurat nie dziwi, bowiem dobrze znana tablica z limitami prędkości już dawno straciła swoją aktualność. Zatem wszystkie znaki D-39 muszą zniknąć z polskich dróg. Przy okazji aktualizacji zawartych na nich ograniczeń, zmieni się nieco ich technika wykonania i grafiki, a także umiejscowienie na drodze. Wszystko po to, aby stały się lepiej czytelne dla samochodowych systemów rozpoznawania znaków.  

Zmienią się też znaki informujące o atrakcjach turystycznych 

Trzecią nowinką, jaką wprowadzają rozporządzenia resortu infrastruktury dotyczy znaków informujących o turystycznych atrakcjach, obiektach muzealnych i kulturalnych. Na charakterystycznych znakach z brązowymi rysunkami i napisami na białym tle pojawią się m.in. piktogramy informujące o wpisaniu danego obiektu na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Oznaczenie takie pojawi się na następujących znakach: 

  • E-9 - "drogowskaz do muzeum", 
  • E-10 - "drogowskaz do zabytku dobra kultury", 
  • E-11 - "drogowskaz do zabytku przyrody", 
  • E-22b - "obiekt na samochodowym szlaku turystycznym", 
  • E-22c - "informacja o obiektach turystycznych". 
Więcej o:
Copyright © Agora SA