A po szkole chodziliśmy do więzienia. Projekt GITD ma poprawić bezpieczeństwo na drogach

Główny Inspektorat Transportu Drogowego wpadł na pomysł, który ma poprawić bezpieczeństwo na drogach. Uczniowie szkół średnich zawitają w wiezieniach, gdzie spotkają się ze skazanymi za przestępstwa drogowe. Wszystko w ramach specjalnego projektu.

Nowy projekt o nazwie "Szanuj zasady, chroń życie" ma uczulić uczniów szkół średnich na kwestie związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego. Edukacyjne spotkania będą polegały na rozmowie ze skazanymi za przestępstwa komunikacyjne. Pierwsze z nich odbyło się 18 listopada za murami Aresztu Śledczego Warszawa – Służewiec.

Inauguracyjne spotkanie poprowadzili Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur, Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński oraz p.o. zastępca Głównego Inspektora Transportu Drogowego Klaudia Podkalicka.

 

Jak przekazał gen. Jacek Kitlińsk - "Aktualnie w jednostkach penitencjarnych przebywa 6305 osób skazanych za przestępstwa drogowe. 4853 osoby spowodowały wypadek pod wpływem środków odurzających". Dodał, że prawie tysiąc osób spowodowało wypadek ze skutkiem śmiertelnym albo skutkujący dużymi obrażeniami ofiar. Podkreślił, że życie ze świadomością, że komuś się odebrało życie przez wypadek, jest traumą -

Większość osób, które trafiają do więzienia, dopiero w więzieniu konfrontują się z tym, co się stało. Proszę sobie wyobrazić młodą osobę z wyrokiem 8 lat w więzieniu. Całe życie może się zawalić w jednym momencie

Projekt edukacyjny "Szanuj zasady, chroń życie" będzie realizowany w placówkach penitencjarnych na terenie całego kraju. GITD chce dotrzeć do jak największej liczby przyszłych jak i świeżo upieczonych kierowców. Ich edukacja i pokazanie im potencjalnie tragicznych konsekwencji nieprzemyślanych decyzji i wyborów, ma poskutkować ograniczeniem liczby wypadków z ich udziałem.

Jak przekazuje GITD, z policyjnych danych wynika, że grupa "młodych kierowców" w wieku 18-24 lata charakteryzuje się najwyższym wskaźnikiem liczby wypadków na 10 tys. populacji. W 2021 r. byli sprawcami 3 653 wypadków, w których zginęły 382 osoby, a 4 630 zostało rannych.

Więcej o: