O co chodzi z niewidzialnym znakiem? B-34 stoi przed każdym skrzyżowaniem w Polsce

Znak B-34 stoi przed każdym skrzyżowaniem w Polsce. Tylko go nie widać. A trzeba o nim pamiętać, bo ma bardzo ważną funkcję.

Znak B-34 odwołuje wcześniej określony innym znakiem limit prędkości. Nie oznacza to oczywiście, że po minięciu tego znaku nie obowiązują żadne limity prędkości - po prostu muszą być na nowo ustalone innymi znakami lub są takie, jak określono w przepisach. Prawo drogowe określa, że taką samą "moc" mają skrzyżowania. To jednak nie koniec.

Jakie zakazy odwołuje skrzyżowanie?

Jakie konkretnie znaki zakazu odwołuje skrzyżowanie? Lista jest dość długa. Skrzyżowanie kasuje bowiem:

  • zakaz wyprzedzania,
  • zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe,
  • zakaz używania sygnałów dźwiękowych,
  • ograniczenie prędkości wyznaczone znakiem (o wyjątkach piszemy poniżej),
  • zakaz postoju,
  • zakaz postoju w dni parzyste,
  • zakaz postoju w dni nieparzyste,
  • zakaz zatrzymywania się.

Są wyjątki. Tych ograniczeń skrzyżowanie nie odwoła!

W tym punkcie jednak dwa obostrzenia. Po pierwsze skrzyżowanie nie odwołuje ograniczenia prędkości, które zostało wyrażone na kwadratowej tablicy. To oznacza wjazd do strefy ograniczonej prędkości. A ta musi być odwołana znakiem B-44. To samo tyczy się sytuacji, w których pod tablicą informującą o początku terenu zabudowanego lub tej z nazwą miejscowości umieszczono klasyczny znak (okrągły) z limitem prędkości. Wówczas ustalony limit obowiązuje do miejsca, w którym stoi znak informujący o wyjeździe z terenu zabudowanego lub wyjazdu z miejscowości.

Po drugie warto pamiętać o tym, że skrzyżowanie to nie tylko znak B-42. Bo skrzyżowanie odwołuje też niektóre znaki ostrzegawcze, a w tym np. tablicę A-5 "Skrzyżowanie dróg" czy znak A-6a "Skrzyżowanie z drogą podporządkowaną występującą po obu stronach".

Skrzyżowanie, czyli tak właściwie to co?

Skrzyżowanie to tak naprawdę znak B-42. I ta informacja jest bez wątpienia dobra dla kierujących. Warto jednak pamiętać też o... samej definicji skrzyżowania. Bo o ile rondo to też skrzyżowanie, o tyle nie każde połączenie dróg już nim jest. Wyjaśnienie tego pojęcia można znaleźć w art. 2 ust. 10 ustawy Prawo o ruchu drogowym. A ten mówi wyraźnie, że:

skrzyżowanie – część drogi będącą połączeniem dróg albo jezdni jednej drogi w jednym poziomie, z wyjątkiem połączenia drogi o nawierzchni twardej z drogą o nawierzchni gruntowej lub z drogą wewnętrzną

Jakie połączenie dróg nie jest skrzyżowaniem?

Parafrazując powyższy artykuł, skrzyżowaniem nie jest przecięcie drogi twardej z drogą gruntową, dojazdem np. do parkingu przy markecie, drogą dojazdową do domu czy drogą oznaczoną jako droga wewnętrzna lub np. strefa ruchu. W takim przypadku połączenie dróg nie ma charakteru znaku B-42, a to oznacza że np. ograniczenie prędkości działa dalej. Każdy kierujący musi o tym pamiętać.

Więcej o: