Toyota zaskoczyła kolejnym elektrykiem. Wygląda jak następca C-HR

Toyota po raz kolejny zaskakuje nowym projektem. Najpierw Japończycy pokazali w Los Angele kolejną generację hybrydowego Priusa, a w międzyczasie świat obiegły zdjęcia kolelnego samochodu elektrycznego - bZ Compact SUV Concept.

Linia modelowa bZ (Beyond Zero), stworzona przez Toyotę z myślą o samochodach elektrycznych, dopiero się rozwija. Do Europy trafił model bZ4X, a kilka tygodni temu zapowiedziano model bZ3 zaprojektowany z myślą o rynku chińskim. Jak się okazuje, kolejne modele są już w drodze.

Toyota pokazałam studium bZ Compact SUV Concept, który zapowiada kompaktowego crossovera z napędem elektrycznym. Na pierwszy rzut oka koncept przypomina trochę model C-HR w futurystycznej interpretacji. Można się spodziewać, że model w wersji produkcyjnej będzie pozycjonowany poniżej bZ4X.

Więcej ciekawych newsów motoryzacyjnych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Aerodynamiczne nadwozie, niska linia dachu oraz krótkie zwisy to cechy charakterystyczne modelu bZ Compact SUV Concept. Z daleka wygląda jak coupe, ale bliższy kontakt zdradza, że jest to pięciodrzwiowy crossover. Ten efekt z pewnością potęgują klamki tylnych drzwi ukryte w słupku. Toyota skrywa dane techniczne w tajemnicy. Wiadomo tylko tyle, że samochód zbudowano na platformie przeznaczonej dla samochodów elektrycznych eTNGA.

Zobacz wideo

Wnętrze konceptu wygląda jak wyciągnięte z filmów science-fiction. Zamiast klasycznej, okrągłej kierownicy znajdziemy tam wolant oraz dwa zagięte ekrany o sporych rozmiarach. Zgodnie z najnowszymi trendami, projektanci usunęli wszelkie fizyczne przyciski i pokrętła na kokpicie. Na pokładzie jest obecny wirtualny asystent, który komunikuje się z kierowcą i pasażerami za pomocą sygnałów dźwiękowych i wizualnych.

Fotele i tapicerkę wykonano z przetworzonych tworzyw oraz materiałów pochodzenia roślinnego. Są to działania w ramach strategii Beyond Zero, która nie ogranicza się tylko do prac nad bezemisyjnym napędem.

Toyota milczy na temat szczegółów, ale więcej informacji na temat modelu bZ Compact SUV poznamy już w grudniu br. Nowe modele z napędem elektrycznym to tylko jeden z kierunków wyznaczonych przez japoński koncern.

Firma zamierza rozwijać technologie wykorzystujące wodór oraz silniki zasilane paliwami alternatywnymi, które mają zerowy bilans emisji gazów cieplarnianych. Zatem samochody z serii bZ będą tylko jednym ze środków, które prowadzą do zapowiadanej przez Japończyków neutralności węglowej.

Więcej o:
Copyright © Agora SA