Policyjny dron to inwestycja, która szybko się zwraca. Nagrał 46 wykroczeń w 16 minut

Policyjne drony coraz częściej pojawiają się nad ulicami i rejestrują wykroczenia. Kierowcy nie spodziewają się, że ich występek jest rejestrowany, a policjant widzi wszystko jak na dłoni. Okazuje się, że takie urządzenie to inwestycja o bardzo szybkiej stopie zwrotu.

Policyjne drony są często wykorzystywane przez policję w całym kraju. W ostatnim czasie taki sprzęt odebrali funkcjonariusze z Bielska-Białej.  Co kilka dni są organizowane akcje kontrolne z udziałem drona DJI Matrice 300 RTK. To zaawansowany i nowoczesny sprzęt, którego zakup to kosz około 100 tys. zł.

Więcej ciekawych newsów motoryzacyjnych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Drogówka wykorzystuje drona w pobliżu przejść dla pieszych, gdzie kierowcy i piesi popełniają mnóstwo wykroczeń. Jeden z lokalnych serwisów internetowych postanowił sprawdzić, co widzą policjanci podczas monitorowania okolicy przy pomocy drona, a także ile potencjalnych mandatów mogą wystawić w ciągu godziny funkcjonariusze. Okazuje się, kwoty robią wrażenie.

Dziennikarze z portalu bielskiedrogi.pl doliczyli się, że wystarczy zaledwie 16 minut, żeby zarejestrować 46 wykroczeń polegających na wyprzedzaniu bezpośrednio przed przejściem dla pieszych. Każde z nich, zgodnie z obowiązującym taryfikatorem, oznacza mandat w wysokości 1,5 tys. zł.

Zobacz wideo

Policyjny dron może spędzić w powietrzu nawet godzinę, więc przy utrzymaniu tempa popełnianych wykroczeń wychodzi nawet 180 występków zarejestrowanych na karcie pamięci za jednym zamachem. Gdyby za każdym razem funkcjonariusze wpisywali na bloczku mandatowym maksymalną kwotę, budżet wzbogaciłby się o jakieś 280 tys. zł.

Wielkopolska policja użyła drona do specjalnej akcjiPolicyjny dron wyłapywał piratów drogowych. Prawie 50 mandatów w kilka godzin

Oczywiście to tylko teoretyczne wyliczenia, ponieważ policja musiałaby po kolei zatrzymywać każdego kierowcę, skontrolować i na koniec wypisać mandaty. Godzinny zysk byłby z pewnością o wiele niższy. Jednak to nie zmienia faktu, że policyjne drony są bardzo dochodową inwestycją. Coraz częstsze akcje tylko dowodzą tej teorii.

Więcej o: