Dlaczego nie jedziesz buspasem? Przecież możesz to robić

Buspasy w miastach wcale nie stanowią nienaruszalnej świętości. Są przypadki, w których choć kierowcy mogą po nich jeździć w pełni legalnie, tego nie robią... Powód? Nie wiedzą o istnieniu takiej możliwości. Dlatego dziś wszystko wyjaśnimy.

Sytuacja drogowa z buspasami jest dość dziwna. Pisaliśmy o tym wielokrotnie w serwisie Gazeta.pl. Najpierw kierowcy nie mogli się do nich przyzwyczaić. Nagminnie nimi jeździli. Teraz traktują je jak świętość. Nie jeżdżą nimi nawet w takim przypadku, w którym mogą. A kiedy mogą? Obecnie drogowcy coraz częściej wyznaczają buspasy godzinowe. Nie obowiązują przez całą dobę czy w każdy dzień tygodnia.

Zobacz wideo Kierowca BMW przyłapany na jeździe z prędkością 228 km/h

Kiedy obowiązuje buspas? Poszukaj białej tabliczki z informacją

Stwierdzenie "drogowcy wyznaczają" oczywiście jest dość oględne. Bo możecie zapytać o to, skąd macie wiedzieć że dany buspas obowiązuje tylko w określonej porze dnia. Całe szczęście zarządcy miast i o tym pomyśleli. Dlatego jeżeli zauważycie na drodze namalowany buspas, poszukajcie stojącego przy jezdni znaku F-19. Ten wskazuje na pasy ruchu dla określonych pojazdów. Pod nim powinna pojawić się biała tabliczka uzupełniająca. To na niej pojawia się informacja mówiąca o zakresie obowiązywania pasa dla autobusów.

Tabliczka może wskazywać na konkretne godziny w ciągu dnia (na ogół godziny porannego i popołudniowego szczytu), a także dni tygodnia. Często wyłączna jest także sobota, niedziela i święta.

Buspas nie obowiązuje, nie obowiązuje też jego kierunek jazdy

Po przeczytaniu tabliczki pod znakiem F-19 dowiecie się w jakich godzinach buspas nie obowiązuje. A skoro nie obowiązuje, to znaczy że staje się zwyczajnym pasem ruchu. Może wjechać na niego każdy pojazd. Tyle że przy jednym założeniu dodatkowym. Buspas może mieć określony inny kierunek jazdy – np. pas jest do skrętu w prawo, a buspas obowiązuje również prosto. Skoro jednak pas dla autobusów został wyłączony chwilowo, również i jazda na wprost nie jest możliwa.

Skoro określone buspasy działają tylko przez część dnia, jazda nimi w pozostałych godzinach nie jest wykroczeniem. Nie oznacza zatem 100 zł mandatu i 1 punktu karnego.

Kiedy jeszcze można legalnie jeździć buspasem?

Buspasy obowiązujące w określonych dniach tygodnia i godzinach nie wyczerpują listy przypadków, w których inne pojazdy niż komunikacji miejskiej mogą pojawić się w tej części jezdni. Przypadków takich jest więcej.

  1. Buspas to także pas dla... elektryków! Ustawa o elektromobilności mówi wyraźnie o tym, że buspasem mogą jeździć także samochody o napędzie elektrycznym lub wodorowym. Tylko niektóre szlaki mogą być wyłączone spod tego uprawnienia.
  2. Buspas z oznaczeniem DOP oznacza, że funkcjonuje lista pojazdów, które są dopuszczone do jazdy nim. Mogą to być motocykle, taksówki, karetki pogotowia czy pojazdy policyjne. Lista pojazdów DOP jest zapisana na tabliczce pod znakiem F-19.
  3. Buspas z oznaczeniem MTON oznacza, że dopuszczony na nim jest także ruch Miejskiego Transportu Osób Niepełnosprawnych. Do uzyskania tego uprawnienia, operator danego pojazdu musi najpierw podpisać umowę z zarządem konkretnej gminy, na terenie której znajduje się buspas.
  4. Buspas z symbolem graficznym określającym konkretny typ pojazdu. W tym przypadku zasada działania jest podobna jak w przypadku buspasa DOP.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.