W podsumowaniach zeszłego roku IBRM SAMAR podawał, za CEPIK-iem, że z powodu kradzieży 7 098 samochodów. Wyrejestrowano najwięcej toyot. Niewiele mniej bmw i audi. Toyota to hegemon polskiego rynku od wielu lat, jej obecność w czołówce nie może więc dziwić. Zwłaszcza, że złodzieje na celownik biorą nad Wisłą modele japońskich producentów. Także tych mniej popularnych. W pierwszej dziesiątce znajdziemy też dwie inne azjatyckie marki - Hyundaia oraz Kię z Korei Południowej.
Jeśli chodzi o modele, to również na pierwszym miejscu widzimy dwa bestsellery Toyoty oraz coraz popularniejszego nad Wisłą SUV-a Hyundaia. Bardzo wysoko uplasował się także ceniony przez polskich kierowców Mitsubishi Outlander. Jeśli chodzi o klasę premium, to złodzieje upatrzyli sobie Audi A4 i A6 oraz BMW serii 5.
Jako ciekawostkę podano stosunkowo dużą popularność wśród złodziei kilku bardzo niszowych modeli. Cała powyższa dziesiątka nie powinna być zaskoczeniem dla nikogo, kto śledzi statystyki sprzedaży nad Wisłą - większość z tych modeli to polskie hity sprzedaży. Z racji na liczbę aut w kraju miały dużą szansę pojawić się w takim zestawieniu. Zaskoczyć mogą za to wyniki Volkswagena Multivana (43 szt.), Infiniti Q50 (34 szt.), Kii Stinger (49 szt.) czy Maserati Ghibli (6 szt.).
Wynik osiągnięty w pierwszym półroczu roku 2022 został oszacowany na 3074 egzemplarze. W samej Warszawie zniknęły 754 auta. I choć wynik jest spory, oznacza spadek. Przed rokiem był o 23,5 proc. wyższy.
Aż 190 samochodów z logo pochodzącym z Kraju Kwitnącej Wiśni stały się łupem złodziei w pierwszym półroczu roku 2022 i to tylko w samej Warszawie! Druga lokata, jednak z wynikiem dużo niższym, przypadła innemu z azjatyckich graczy. Tym razem mowa o Hyundaiu. W jego przypadku ilość pojazdów wyrejestrowanych z uwagi na kradzież, wyniosła dokładnie 99 egzemplarzy. Trzeci jest Lexus (51 sztuk), czwarta Kia (40 sztuk), a piąty... wreszcie producent z Europy.
Jaka europejska firma załapała się do tego zestawienia? Nie, nie mówimy o tak popularnym w Polsce BMW, Audi czy Volkswagenie. Piątą najczęściej kradzioną marką samochodów w Warszawie jest... Fiat! Przez 6 miesięcy zginęły 34 egzemplarze.
Złodziej wkrada się do domu, gdy domownicy śpią (na śpiocha) lub wykorzystuje wieczorny rozgardiasz (na szarówkę). Kradnie kluczyki od samochodu i bramy oraz dokumenty.
Jak się bronić? Zamykaj drzwi i bramy na klucz. Kluczyki i dokumenty przechowuj w miejscach niestandardowych - nie w kurtce wiszącej przy wejściu czy na komodzie stojącej obok drzwi wejściowych.
Złodziej działa w restauracji, kinie, teatrze, a nawet w poczekalni przychodni lekarskiej i kościele. Wykorzystuje nie tylko swoje umiejętności manualne, ale też specjalne narzędzia, np. łapki z magnesami, które ułatwiają mu pracę. Kradnie kluczyki i zwyczajnie odjeżdża naszym samochodem.
Jak się bronić? Kluczyki przechowuj w zamkniętych torebkach i w wewnętrznych kieszeniach kurtek. Po zdjęciu płaszcza czy kurtki kluczyki przełóż do przedniej kieszeni spodni.
Złodziej włamuje się do samochodu i - korzystając z kostki OBD - omija jego zabezpieczenia. Często korzysta też z urządzenia wyglądającego jak tablet albo telefon komórkowy, które - omijając wszystkie fabryczne zabezpieczenia - samo uruchamia silnik.
Jak się bronić? Stosuj niestandardowe zabezpieczenia takie jak blokada zapłonu, skrzyni biegów, kierownicy czy pedałów. Mogą one odstraszyć potencjalnego złodzieja.
Wbrew zapewnieniom producentów najnowsze samochody, czyli z bezkluczykowym dostępem, są najłatwiejsze do ukradzenia. Wymagają jedynie posiadania specjalistycznego sprzętu, który na czarnym rynku jest coraz tańszy. Wykorzystuje on fakt, że kluczyk samochodu z systemem bezkluczykowym wysyła delikatny, ciągły sygnał. Urządzenie złodzieja wyłapuje taki sygnał i wzmacnia go kilku-, a nawet i kilkunastokrotnie, a następnie wysyła do drugiego urządzenia, które imituje oryginalny kluczyk. Drugi złodziej, posiadający taki odbiornik, stoi przy samochodzie. Po odebraniu sygnału jest w stanie go otworzyć i po prostu odjechać naszym samochodem. Taka kradzież zajmuje dosłownie dziesięć sekund.
Jak się bronić? W tym przypadku również przyda się stosowanie niestandardowych zabezpieczeń. Pamiętaj też, by kluczyków nie przechowywać niedaleko drzwi wejściowych do swojego domu, przez które złodziej może przechwycić sygnał twojego kluczyka.