Wymiana prawa jazdy coraz bliżej. Ty też musisz to zrobić [Daty i ceny]

W tym przypadku nie ma świętych krów. Prawo jazdy wymienić musi każdy kierowca w Polsce. Nawet ten, który posiada dokument bezterminowy. Już niedługo bezterminowość zostanie wymazana. Kto za to wszystko zapłaci? To chyba pytanie retoryczne.

Benjamin Franklin zwykł mawiać, że "na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki". Mawiał tak jednak wyłącznie dlatego, że żył w XVIII wieku. Gdyby żył dziś, do listy dołożyłby kolejną pozycję. Bo poza śmiercią i podatkami, pewna jest także... wymiana prawa jazdy. A to problem, który od dłuższego czasu sygnalizujemy w materiałach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.

Zobacz wideo [MATERIAŁ SPONSOROWANY] "Lodowy pałac" w Szczecinie robi wielkie wrażenie. Podobnie jak Mercedes-AMG SL Roadster, który nas tam zawiózł

Kiedy trzeba wymienić prawo jazdy?

Wymiana prawa jazdy jest pewna. I dotyczy każdego kierującego posiadającego dokument wydany w Polsce. To już wiemy. Kiedy jest jednak konieczna? Opcja taka pojawia się przede wszystkim w dwóch przypadkach:

  • prawo jazdy terminowe należy wymienić na nowe przed minięciem daty ważności określonej w rubryce 12. umieszczonej na odwrocie zaraz obok kategorii praw jazdy. Data ważności dokumentu pokrywa się z datą ważności zaświadczenia lekarskiego.
  • prawo jazdy bezterminowe choć jest bezterminowe, niedługo przestanie obowiązywać. Jego wymiana na dokument terminowy została zaplanowana na lata 2028 – 2033.

Ile kosztuje wymiana prawa jazdy?

Choć wymiana prawa jazdy jest narzucana kierowcom przez przepisy, to oni muszą ponosić jej koszty. O jakiej kwocie mówimy? Obecnie za nowy dokument trzeba zapłacić w wydziale komunikacji dokładnie 100,50 zł wraz z opłatą ewidencyjną. Tyle że na tym koszty się nie kończą. Bo kierujący zanim pojawi się w referacie komunikacji musi zapłacić za jeszcze dwie rzeczy. Mowa o:

  • wykonaniu zdjęć – to kosztuje przeciętnie 30 zł.
  • odbyciu wizyty u lekarza orzecznika, który przedłuży ważność zaświadczenia o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami. Badanie ma ustawowo określoną cenę i kosztuje 200 zł. Jest obowiązkowe tylko w przypadku terminowych praw jazdy.

W sumie zatem wymiana terminowego prawa jazdy będzie kosztować 330,50 zł. W przypadku bezterminowego koszt to 130,50 zł.

Jak wymienić prawo jazdy?

Sam proces formalny nie jest skomplikowany. Kierujący powinien wypełnić wniosek, skompletować listę załączników i udać się do wydziału komunikacji. Ten nie musi być należny miejscu zameldowania. Powinien być należy miejscu aktualnego zamieszkania. Tam urzędnik po zobaczeniu wpłaty za wydrukowanie prawa jazdy, złoży zamówienie na nowy dokument w wytwórni papierów wartościowych. Czas oczekiwania? To na ogół nie więcej niż 14 dni.

Termin oczekiwania na wydrukowanie nowego prawa jazdy jest kluczowy. Kierujący powinien złożyć wniosek o nowy dokument na tyle wcześnie, aby czekając na wydruk z PWPW nie minął termin ważności starego prawka.

Nieważne prawo jazdy to prawie jak... brak prawa jazdy!

W sytuacji, w której kierowcy minął termin ważności prawa jazdy terminowego, de facto nie może on prowadzić samochodu. Powód? Uprawnienia do kierowania wygasły. Tym samym w czasie kontroli drogowej kierujący zostanie potraktowany jak osoba, która prawa jazdy nie ma wcale. A to oznacza uruchomienie art. 94 ustawy Kodeks wykroczeń. Skutkiem będzie minimum 1,5 tys. zł mandatu i zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Co z kierującym, który nie zdąży on wymienić prawa jazdy bezterminowego do roku 2033? W jego przypadku uprawnienia zostaną wygaszone z mocy ustawy. Kierujący taki od 1 stycznia 2034 roku będzie miał zatem dokładnie taki sam problem jak powyżej.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.