Tunel na Zakopiance otwarty. Odcinkowy pomiar prędkości działa, są pierwsze korki

W sobotę 12 listopada 2022 r. oficjalnie uruchomiono tunel im. Lecha i Marii Kaczyńskich na Zakopiance. Dwukilometrowy obiekt na drodze ekspresowej S7 połączył drogi pomiędzy miejscowościami Naprawa i Skomielna Biała.

Podczas otwarcia tunelu na Zakopiance pojawili się czołowi politycy z partii rządzącej oraz minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, p.o. szefa GDDKiA Tomasz Żuchowski, Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur, a nawet metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Usuwamy kolejny niebezpieczny odcinek na mapie polskich dróg poprzez jakże ważną, trudną w realizacji inwestycję. Polskie drogi muszą być bezpieczne i zrobimy wszystko, aby były bezpieczne, przewidywalne, aby były tymi, które służą rozwojowi gospodarki narodowej

- powiedział minister Adamczyk. Na ceremonii otwarcia pojawiły się pierwsze samochody w tunelu. Klasyczne i zabytkowe modele oraz youngtimery z Automobilklubu Krakowskiego uświetniły tę uroczystość.

Więcej ciekawych newsów motoryzacyjnych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Na czele konwoju jechał oryginalny Fiat 126p Cabrio z 1994 roku. To bardzo rzadki egzemplarz, który regularnie bierze udział w motoryzacyjnych wydarzeniach.  Najstarszym samochodem w kolumnie był Dodge z 1917 r. Jedną z ciekawostek był Polski Fiat 508 z 1935 r. Samochód wystąpił w filmie Vabank.

Tymczasem długi weekend był okazją dla wielu Polaków do wyjazdów w góry. W niedzielę turyści ruszyli w drogę powrotną i utknęli w korku. Na wyjeździe z Zakopanego utworzyły się zatory, sznur aut pojawił się również pomiędzy Nowym Targiem a skrzyżowaniem w Klikuszowej, gdzie sygnalizacja świetlna była wyłączona.

Zobacz wideo

Korki nie ominęły Skomielnej Białej. Policja apeluje, żeby kierowcy poruszali się zgodnie z nowym oznakowaniem drogi i nie sugerowali się wskazówkami nawigacji Google, która jeszcze nie zaktualizowała odcinka tej trasy. Ruch w tunelu na Zakopiance odbywa się bez przeszkód.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przypomina, że w tunelu na Zakopiance obowiązuje ograniczenie prędkości do 100 km/h. Oprócz tego działa tam odcinkowy pomiar prędkości. Przejazd przez tunel trwa dwie minuty.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.