Tunel na Zakopiance ruszy za kilka dni. Kamery już czekają na pierwsze wykroczenia

Kierowcy odliczają już godziny do uruchomienie tunelu na Zakopiance pomiędzy Naprawą a Skomielną Białą. Tymczasem zamontowano tam urządzenia do pomiarowego pomiaru prędkości. Kamery są już w pełni gotowe, żeby wyłapywać przekroczenia prędkości i karać mandatami.

Tunel na Zakopiance ruszy najprawdopodobniej już w długi weekend - w sobotę 12 listopada 2022 r. Obiekt zostanie symbolicznie oddany do użytkowania tuż przed uruchomieniem zimowego sezonu turystycznego. Już za kilka tygodni kierowcy wyruszą z wielu zakątków Polski w kierunku stolicy Tatr.

Więcej ciekawych newsów motoryzacyjnych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl 

Nowy tunel pozwoli znacznie przyspieszyć czas podróżowania, ale już teraz warto mieć na uwadze, żeby w tym miejscu zdjąć nogę z gazu. Taryfikator mandatów nie przewiduje bowiem taryfy ulgowej.

Krakowski oddział GDDKiA poinformował, że w tunelu pomiędzy Skomielną Białą i Naprawą będzie obowiązywać ograniczenie prędkości do 100 km/h. To wystarczająca prędkość, żeby zapewnić optymalną płynność ruchu.

Kierowcy, którzy zdecydują się pojechać w tym miejscu szybciej, muszą się liczyć z mandatem. Na miejscu zamontowano już kamery do odcinkowego pomiaru średniej prędkości. System będzie monitorować prędkość przejazdu na obu nitkach i jest już w pełni gotowy do uruchomienia. Ruszy w tym samym czasie, gdy na drodze pojawią się pierwsi kierowcy.

Zobacz wideo

To już drugi tunel w Polsce, w którym zamontowano system odcinkowego pomiaru średniej prędkości. Pierwsze urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości zainstalowano na ursynowskim odcinku Południowej Obwodnicy Warszawy. Jeszcze nie minął rok (urządzenia uruchomiono od 20 grudnia 2021 r.), a kamery zarejestrowały ponad 43 tys. wykroczeń polegających na złamaniu ograniczenia prędkości.

Coraz więcej kierowców zaczyna się pilnować w tym miejscu, ponieważ liczba wykroczeń spada z miesiąca na miesiąc. Podobne zjawisko będzie można zaobserwować również w tunelu na Zakopiance.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.