Tunel na Zakopiance jest już prawie gotowy. Kiedy pojawią się pierwsze samochody?

Tunel na Zakopiance to jedna z najważniejszych inwestycji drogowych w Polsce. Lada moment pierwsi kierowcy pojawią się na tej drodze. Niewykluczone, że nastąpi to już w nadchodzący weekend.

Tunel na Zakopiance jest aktualnie sprawdzany pod kątem bezpieczeństwa. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że w ramach ćwiczeń służby prowadziły akcję ratunkową. Na miejscu pojawił się autobus przewożący 30 osób oraz sześć samochodów osobowych, w tym jeden elektryczny. Strażacy i ratownicy mieli za zadanie ugaszenie pożaru i udzielenie pomocy poszkodowanym.

Więcej ciekawych newsów motoryzacyjnych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

W ćwiczeniach uczestniczyły jednostki zawodowej i ochotniczej straży pożarnej z powiatów: chrzanowskiego, krakowskiego, myślenickiego, suskiego i nowotarskiego. Wspomagali ich ratownicy medyczni i policjanci. W akcji uczestniczyło w sumie ponad 200 osób.

Służby ratunkowe chciały sprawdzić realne czasy dostępu do poszkodowanych w środku tunelu. Ćwiczono scenariusze, które przewidywały wypadek łącznie z zadymieniem i wywrotkami samochodów oraz autokaru.

Zobacz wideo

Kiedy nastąpi otwarcie tunelu na Zakopiance? Termin przekładano kilka razy

Nowy tunel na Zakopiance może zostać udostępniony dla kierowców już w sobotę 12 listopada - takie informacje pojawiają się w nieoficjalnym przekazie. Natomiast wiadomo już oficjalnie, że zgodnie z uchwałą rady gminy Jordanów obiekt nazwano imieniem Pary Prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich.

Budowa tunelu była już kilkukrotnie przekładana. Na początku informowano, że droga będzie gotowa do końca 2021 r., ale później przesunięto termin na luty br. Kolejna data mówiła o końcu czerwca. Wykonawca uzasadniał przesunięcie terminu opóźnieniami wywołanymi pandemią i absencją pracowników oraz niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.

Prace drogowe zakończono, systemy zostały sprawdzone

Prace w tunelu o długości 2058 m zostały już zakończone. Przed udostępnieniem obiektu ulokowanego na odcinku drogi ekspresowej S7 Naprawa – Skomielna Biała wszystkie systemy bezpieczeństwa przeszły niezbędne testy.

W tunelu zainstalowano ponad 3 tys. lamp, 76 wentylatorów strumieniowych, 20 wentylatorów kurtyny powietrznej i cztery wentylatory napowietrzające. W przejściach pomiędzy tunelami zamontowano 11 kompletów układów różnicujących ciśnienie.

Na obu nitkach tunelu zainstalowano kamery monitoringu wizyjnego. Oprócz tego na terenie całego obiektu jest zapewniona łączność alarmowa i system ostrzegania pożarowego, czujniki dymu i czujniki ciepła. Ostrzeżenia i polecenia w razie niebezpieczeństwa będą nadawane przez 178 głośników.

Więcej o: