Ta zasada przy tankowaniu LPG, uratuje ci skórę. Dosłownie i w przenośni

W czasach coraz droższych paliw, instalacje LPG wróciły do łask. Gaz jest nadal znacznie tańszy, ale także wymaga uwagi podczas tankowania. Chwila nieuwagi, może was poważnie okaleczyć, dlatego warto pamiętać o tej podstawowej zasadzie.

Od 2013 roku kierowcy z autami zasilanymi LPG tankują gaz samodzielnie. Wcześniej mogli robić to tylko przeszkoleni pracownicy i to nie było takie złe rozwiązanie, bo nieumiejętne podpięcie pistoletu do zaworu w aucie, może skończyć się poważnymi obrażeniami skóry. 

Gaz LPG jest przechowywyany i tankowany w formie ciekłej. W momencie, kiedy podczas podłączania lub odłączania dochodzi do chwilowej nieszczelności na połączeniu zbiornika i węża dystrybutora, następuje jego nagłe rozprężenie. W ułamku sekundy zmienia się on w gaz.  

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Propan po kontakcie ze skórą, pobiera z niej gwałtownie temperaturę. Powodując tym samym odmrożenia, a nawet obumarcie części komórek. Bezpośrednio po kontakcie z gazem skóra wygląda, jakby została poparzona gorącą wodą. Skutki zetknięcia gazu ze skórą są nie tylko bardzo bolesne i wymagają leczenia, ale mogą pozostawić blizny na całe życie. 

Korzystaj z rękawicy! To nie tylko kwestia przepisów BHP 

Niestety, zmiana przepisów, nie tylko zwolniła stacje z konieczności tankowania aut na gaz przez pracowników, ale także z obowiązku wystawiania specjalnych rękawic z długim kołnierzem, które chroniły rękę osoby podpinającej wąż do zaworu umieszczonego w samochodzie. Wiele stacji ograniczyło się do absolutnego minimum, jakie wymagają przepisy, czyli umieszczenia instrukcji, ostrzeżeń i piktogramów oraz pachołków, bo z technicznego punktu widzenia samoobsługowe punkty tankowania gazu są bezpieczne.

Zobacz wideo

Prawda jest jednak taka, że tzw. pistolety lub zawory w zbiorniku samochodowym zawsze mogą ulec awarii. Więc dla dobra swojego i swoich dłoni lepiej zakładać rękawice przy każdym tankowaniu. Także warto wozić awaryjną rękawice w bagażniku, na wypadek, gdyby jednak na którejś ze stacji nie było jej na wyposażeniu. Najlepiej do tego nada się gruba rękawiczka skórzana lub narciarska rękawica z długim kołnierzem.  

Samodzielne tankowanie gazu - krok po kroku: 

  1. Wyłącz silnik w pojeździe. 
  2. Załóż rękawice ochronne. 
  3. Podłącz pistolet do wlewu gazu w aucie i zapnij jego mocowanie. 
  4. Aby rozpocząć tankowanie, naciśnij przycisk uwalniający przepływ gazu. 
  5. Po zatankowaniu LPG, odepnij pistolet i odłóż go na miejsce w dystrybutorze. 
  6. Zdejmij rękawice i idź na stację zapłacić za gaz.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.