Więcej pijanych za kierownicą. Policja podsumowała Wszystkich Świętych 2022

Policjanci zakończyli działania związane z akcją "Wszystkich Świętych" i przedstawili statystyki. Podczas sześciu dni na polskich drogach doszło do 334 wypadków, w których zginęło 31 osób, a 373 zostały ranne. W tym czasie z ruchu wyeliminowano 1906 nietrzeźwych kierujących.

Od piątku 28 października do środy 2 listopada 2022 roku policja prowadziła wzmożone działania na drogach w związku z obchodami Wszystkich Świętych oraz Dnia Zadusznego. Średnio w tym czasie służbę pełniło ponad 5300 policjantów ruchu drogowego, w tym najwięcej w dniu 1 listopada, gdy na drogach obecnych było ponad 6500 funkcjonariuszy.

Podczas kontroli drogowej policjanci m.in. sprawdzali trzeźwość kierowców, mierzyli prędkość pojazdów, a także badali stan techniczny aut i sposób przewożenia dzieci. Na trasach były obecne radiowozy nieoznakowane wyposażone w wideorejestratory, a w okolicach nekropolii patrole powietrzne.

Liczby dotyczące wypadków i osób, które odniosły obrażenia w okresie świątecznym są niepokojące. Jak poinformował redakcję Moto.pl nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, według wstępnych danych w dniach 28 października - 2 listopada doszło do 334 wypadków drogowych. W zdarzeniach tych zginęło 31 osób, a 373 zostały ranne. Duży problem stanowią zmotoryzowani siadający za kierownicę po alkoholu.

Jeżeli chodzi o dane dotyczące działań podczas sześciu dni, są one niższe niż ubiegłoroczne, poza statystyką ujawnionych nietrzeźwych kierujących. 1906 takich osób podczas tegorocznych działań, 1717 osób analogicznie do okresu działań zeszłego roku. Jeżeli chodzi o wypadki było ich mniej o 130 zdarzeń, ofiar było mniej o 10 osób, a rannych mniej o 164 osoby.

W zakresie wykroczeń polegających na przekroczeniu dopuszczalnej szybkości w obszarze zabudowanym powyżej 50 km/h, policjanci w przedłużony weekend odnotowali 376 takich przypadków. Z policyjnych statystyk wynika, że w porównaniu do analogicznego okresu z 2021 roku to mniej o 337 takich zdarzeń.

Policyjne działania, jeżeli chodzi o okres Wszystkich Świętych, zostały zakończone. Oczywiście policjantów na drogach nie zabraknie. Spodziewamy się, że te kolejne dni będą, włącznie z weekendem, związane z powrotami kierowców z wyjazdów do różnych miejsc Polski, do swoich miejsc zamieszkania. Dlatego cały czas prosimy o ostrożność. Warunki atmosferyczne cały czas się zmieniają

- komentuje nadkom. Robert Opas.

Więcej wiadomości o zdarzeniach na drogach znajdziesz na Gazeta.pl.

Zobacz wideo Tak należy odczytywać sygnały wydawane przez policjanta
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.