Ktoś blokuje lewy pas na ekspresówce lub autostradzie. Można wyprzedzić z prawej?

Przepisy dość precyzyjnie określają przypadki, w których kierowca może wyprzedzić prawym pasem. Tyle że w razie złamania tych zapisów, warto pamiętać o jednej rzeczy. W powyższym scenariuszu mandat może otrzymać zarówno wyprzedzający, jak i wyprzedzany.

Wszystkich Świętych oznacza wzmożone wyjazdy samochodem. A to musi się przełożyć na tłok na drogach. Tyle że to dopiero pierwszy z problemów. Drugi jest taki, że w trasie pojawiają się również niedzielni kierowcy i Janusze sprawiedliwości. Na drodze ekspresowej czy autostradzie nietrudno zatem natknąć się na pojazd, który powolnie jedzie lewym pasem. Przypadki takie wielokrotnie opisywaliśmy w serwisie Gazeta.pl. Co wtedy? Czy auto takie można wyprzedzić prawym pasem?

Zobacz wideo Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych

Kiedy wyprzedzanie prawym pasem jest możliwe?

Odpowiedź na powyższe pytanie przynosi art. 24 ust. 10 pkt 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym. I mówi on wyraźnie, że na drogach dwukierunkowych wyznaczonych poza terenem zabudowanym (a ekspresówki i autostrady to właśnie takie drogi) istnieje możliwość wyprzedzenia prawym pasem. Tyle że staje się ona aktualna dopiero w sytuacji, w której drogowcy na danym odcinku wyznaczyli co najmniej trzy pasy ruchu w każdym kierunku. Jeżeli pasy są dwa (a tak właśnie się dzieje najczęściej w Polsce), wyprzedzić nie można...

Dwa pasy ruchu i znaki. To kluczowa kwestia

Kierowcy mimo wszystko wyprzedzają prawym pasem na dwupasmowych ekspresówkach i autostradach. Jak tłumaczą swoje zachowanie? Powołują się na art. 24 ust. 10 pkt 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Ten mówi o tym, że wyprzedzanie prawym pasem jest możliwe zawsze na jezdni jednokierunkowej. Tylko czy jezdnia drogi typu S i A jest jezdnią jednokierunkową? No właśnie niestety chyba nie. Po pierwsze nie ma w przepisach tak określonego statusu. Wskazówka idąca w tym kierunku czasami pojawia się wyłącznie w rozporządzeniach, a nie ustawach. Po drugie na przeciwną interpretację wskazuje nawet oznakowanie stawiane przez drogowców.

Przy wjeździe na autostradę i drogę ekspresową ustawiany jest znak C-5 "Nakaz jazdy prosto", a nie znak D-3 "Droga jednokierunkowa". Ustawienie tablic D-3 zmieniłoby wszystko. Tyle że nikt na to nie wpadł...

Mandat nie tylko za wyprzedzanie z prawej. Także za blokowanie ruchu!

Skoro na jezdni drogi ekspresowej i autostrady, który posiada dwa pasy ruchu wyprzedzić z prawej strony nie można, kierowca w takiej sytuacji może popełnić jedno z dwóch wykroczeń. Jeżeli będzie "zachęcać" zawalidrogę do zmiany pasa lewego na prawy poprzez jazdę na zderzaku, zapłaci od 300 do 500 zł mandatu i dostanie 6 punktów karnych. Gdy wyprzedzi prawym pasem, dostanie już 1000 zł mandatu i 8 punktów karnych. Z drugiej strony o karze powinni pamiętać też kierowcy spowalniający przejazd. Utrudnianie ruchu oznacza bowiem grzywnę wynoszącą od 500 do 5 tys. zł i 8 punktów karnych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.