Mercedes opuszcza Rosję. Sprzedaje fabrykę i aktywa lokalnemu inwestorowi

Mercedes sprzedaje swoje aktywa i wycofuje się z Rosji. Decyzja dotyczy filii przemysłowych oraz usług finansowych. Nowym właścicielem będzie lokalny inwestor. W ten sposób niemiecka marka po ośmiu miesiącach dołącza do innych producentów z branży motoryzacyjnej, którzy opuścili ten rynek.

Niemiecka marka oszacowała wartość swoich aktywów w Federacji Rosyjskiej na koniec 2021 r. na kwotę 2 mld euro. Majątek sprzedano Grupie Kapitałowej Avtodom, ale kwota transakcji nie została jeszcze ujawniona.

Więcej ciekawych newsów motoryzacyjnych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Większość marek motoryzacyjnych działających na terenie Rosji pozbyła się udziałów za symbolicznego rubla lub euro. Rosyjskie źródła podają, że nawet w przypadku transakcji o charakterze gotówkowym, niemiecki koncern może mieć problem z wycofaniem środków poza Rosję.

Fabryka Mercedesa ulokowana w obwodzie moskiewskim produkowała 25 tys. samochodów rocznie. To całkiem nowa inwestycja, bowiem obiekt uruchomiono w 2019 r. Niemiecki koncern zainwestował ponad 19 mld rubli. Dwa lata później niemiecka marka zwiększyła sprzedaż w Rosji o 11 proc. Rocznie sprzedawano nawet 43 tys. samochodów. Natomiast w okresie od stycznia do września tego roku sprzedaż spadła aż o 73 proc.

Zobacz wideo

Nowy właściciel fabryki przejętej od Mercedesa to firma, której właścicielem i dyrektorem generalnym jest Andriej Olchowski. Rosyjskie media spekulują, że jeszcze przed kryzysem Avtodom zapowiadało plany produkcji samochodów chińskiej marki.

Sankcje nałożone na Rosję od momentu ataku na Ukrainę zabraniają eksportu samochodów o wartości powyżej 50 tys. euro z Unii Europejskiej oraz jakichkolwiek samochodów z USA. Te same trudności występują z dostawą komponentów na teren Rosji.

Mercedes dołącza do grupy producentów, którzy opuścili terytorium Rosji. Wcześniej taką decyzję podjęło Renault, Toyota i Nissan. Dla ostatniej z wymienionych marek jest to dość poważny cios w budżecie wynoszący 700 mln dolarów. Mercedes zapowiada, że decyzja o wycofaniu się z Rosji nie będzie miała negatywnych skutków dla budżetu koncernu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.