Warszawa chce wprowadzić specjalne strefy. Ruch w centrum zwolni do 30 km/h

Władze Warszawy wpadły na sposób jak "uspokoić" ruch w centrum miasta. Jednym z pomysłów w jest wprowadzenie strefy "Tempo 30" ograniczającej prędkość do 30 km/h. W dodatku na terenie, który obejmuje 90,5 proc. powierzchni stolicy.

Do końca listopada potrwają w Warszawie konsultacje społeczne dotyczące planu wprowadzenia w życie stref "Tempo 30". To pomysł włodarzy miasta na "uspokojenie" ruchu samochodowego i zwiększenie bezpieczeństwa na drogach.

Więcej ciekawych newsów motoryzacyjnych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wieloletnie badania prowadzone na całym świecie potwierdzają, że uspokojenie ruchu do prędkości 30 km/h podnosi bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg. To powszechnie uznana granica prędkości, przy której 90 proc. zdarzeń drogowych nie ma żadnych skutków dla zdrowia

- argumentują przedstawiciele warszawskiego ratusza. Oprócz stref ograniczających prędkość pojawią się nowe, wyniesione przejścia dla pieszych, progi zwalniające i jeszcze więcej skrzyżowań o ruchu okrężnym.

Wstępne założenie zakłada, że strefami z ograniczeniem prędkości do 30 km/h zostaną objęte ulice o trzech klasach: D (dojazdowe), L (lokalne) oraz Z (zbiorcze). Natomiast główne arterie rozprowadzające ruch po stolicy utrzymają dotychczasowe limity prędkości. Przykładem są Aleje Jerozolimskie czy Trasa Łazienkowska.

Zobacz wideo

Z opublikowanych map wynika, że strefy "Tempo 30" obejmą 90,5 proc. powierzchni Warszawy, a do tego około 65 proc. powierzchni wszystkich dróg w mieście. Mieszkańcy Warszawy (i nie tylko) mają szansę, żeby wypowiedzieć się powyższym temacie podczas konsultacji społecznych, które potrwają do 30 listopada br.

Uwagi można zgłaszać również za pośrednictwem internetu. W tym celu przygotowano specjalny adres mailowy - tempo30@um.warszawa.pl. Ponadto zainteresowani mogą wziąć udział w spotkaniach organizowanych za pośrednictwem YouTube oraz ZOOM. Nadchodzące wydarzenia zaplanowano na:

  • 15 listopada (wtorek) o godzinie 17:30,
  • 24 listopada (czwartek) o godzinie 17:30.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.