Stellantis mówi "Nie!". Jest przeciwko unijnemu zakazowi

Szef koncernu Stellantis, Carlos Tavares, sprzeciwia się unijnemu zakazowi sprzedaży aut spalinowych po 2035 roku. Stwierdził, że przepisy muszą być renegocjowane.

Podczas trwającego Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Paryżu, szef koncernu Stellantis, Carlos Tavares, wygłosił przemowę, w której skrytykował unijną politykę dotyczącą przyszłości motoryzacji. Chodzi o zakaz sprzedaży aut spalinowych po 2035 roku.

Jak donosi agencja Reuters, cytowana przez portal Autokult, Tavares wezwał władze Unii do renegocjacji nadchodzących zmian w przepisach.

"Dogmatyczna decyzja, która została podjęta, niesie konsekwencje społeczne, jakim nie da się sprostać" - stwierdził podczas swojego przemówienia Tavares. Dodał, że wymuszenie przejścia na elektryki, będącymi pojazdami zdecydowanie droższymi od aut z silnikami spalinowymi, może sprawić, że posiadanie samochodu będzie dla wielu nieopłacalne.

Alfa Romeo Stelvio i Giulia Alfa Romeo jest opłacalna. Przyznaje to szef Stellantis

Wskazuje on także na społeczne niezadowolenie i związane z tym konsekwencje -  "Jeśli odmówisz klasie średniej dostępu do swobody przemieszczania się, będziesz miał poważne problemy społeczne".

Dodatkową kwestią, na którą zwrócił uwagę Tavares, jest możliwa redukcja etatów w różnego rodzaju fabrykach. Wskazuje on, że nagłe przejście na auta elektryczne pozbawiłoby pracy nawet kilkadziesiąt tysięcy pracowników, zatrudnionych m.in. w zakładach montujących silniki spalinowe.

Zobacz wideo

Szef Stellantis wysuwa propozycję przejściowego rozwiązania. Remedium mają być hybrydy. Mogłyby one obniżyć o połowę obecną emisję dwutlenku węgla, a dla klientów byłyby zdecydowanie tańszą opcją niż elektryki.

Miejmy nadzieję, że słowa Carlosa Tavaresa dotrą do uszu europejskich oficjeli, którzy przemyślą kontrowersyjny zakaz.