Jaki wydech wariacie? Ranger Raptor ma cztery tryby

Nowy Ford Ranger Raptor ma cztery tryby dźwięku jaki może dobywać się z wydechu.

Spodobał Ci się ten artykuł? Więcej wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl

Nowy Ford Ranger Raptor ma nowy, aktywny układ wydechowy z dwiema końcówkami. Zastosowano w nim elektroniczny zawór.

Zobacz wideo Ford Mustang Mach 1 wciąż potrafi być szalony, ale nie bryka już jak nieokiełznany kucyk

System został zaprojektowany z myślą o kontrolowaniu odgłosu pracy trzylitrowego silnika V6 bi-turbo o mocy około 400 KM. Elektroniczny zawór działa na podobnej zasadzie, jak w saksofonie czy w organach. W Raptorze służy do dostosowania natężenia i głośności brzmienia układu wydechowego w zależności od nastroju kierowcy.

Aktywny układ wydechowy może być sterowany przez kierowcę, w zależności od jego preferencji, za pomocą przycisku „Układ wydechowy" lub automatycznie, stosownie do wybranego trybu pracy – cichy, normalny, sportowy lub Baja.

Poszczególne tryby mają następującą charakterystykę:

  • Cichy – najcichsza praca niezależnie od warunków jazdy.
  • Normalny – ustawienie domyślne, które zapewnia równowagę między komfortem a głośnością dźwięku. Ustawienie domyślne w trybach jazdy Normal, Slippery, Mud/Ruts i Rock Crawl.
  • Sport – nieco głośniejsza praca układu wydechowego niż zwykle, która koresponduje z dynamiką jazdy.
  • Baja – najgłośniejsze ustawienie, które powinno być stosowane jedynie podczas jazdy w terenie.
 

Wybierając tryb cichy można ograniczyć głośność i natężenie dźwięku układu wydechowego do minimum. Co więcej, Ranger Raptor nowej generacji umożliwia zaplanowanie tzw. cichego startu. Dzięki tej funkcji auto zawsze uruchamia się w trybie cichym. Można także ustawić czas cichej pracy układu wydechowego (z podaniem godziny jej rozpoczęcia i zakończenia), aby nie niepokoić sąsiadów.

Zmiany natężenia i głośności dźwięku układu wydechowego dokonuje się za pomocą przycisku na kierownicy. Pierwsze naciśnięcie uruchamia stosowny komunikat na cyfrowym zestawie wskaźników i informuje o wybranym trybie pracy. Ponowne naciśnięcie umożliwia jego zmianę.

Dla fanów Rangera Raptora, którzy chcą cieszyć się charakterystycznym brzmieniem układu wydechowego w trybie Baja nagrano dźwięk dzwonka, który można pobrać na smartfona ze strony internetowej Forda.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.