Już w pierwszym zdaniu tego materiału możemy uspokoić kierowców. Żołnierz stojący przy drodze nie ma zbyt dużych uprawnień w stosunku do kierujących. Oczywiście może zatrzymać pojazd do kontroli drogowej. Stanie się tak jednak wyłącznie w trzech przypadkach. Każdy z nich dokładnie opiszemy za chwilę, a także w materiale opublikowanym w serwisie Gazeta.pl.
Kiedy żołnierz może zatrzymać pojazd do kontroli drogowej? W tym punkcie konieczne jest jednak jeszcze jedno zastrzeżenie. Bo nie mówimy o przypadkowym żołnierzu, a raczej funkcjonariuszu Żandarmerii Wojskowej albo wojskowych organów porządkowych. Tylko oni mają jakiekolwiek uprawnienia. A zatrzymać samochód mogą wtedy gdy:
Powyższe zasady dość jasno określa rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 2 marca 2021 r. w sprawie kontroli ruchu drogowego, pilotowania pojazdów oraz kierowania ruchem drogowym przez żołnierzy Żandarmerii Wojskowej i wojskowych organów porządkowych.
W 99 proc. sytuacji drogowej pojawienie się żołnierza przy drodze nie powinno zatem martwić kierującego. Nie ma on większych uprawnień do kontrolowania czy karania. Przepisy dają mu jednak jeszcze jedną możliwość i ta już staje się wyznacznikiem dla kierujących. Żołnierze Żandarmerii Wojskowej i wojskowych organów porządkowych mogą kierować ruchem drogowym w związku z pilotowaniem pojazdów wojskowych. Mają zatem możliwość np. zablokowania ruchu na skrzyżowaniu czy wstrzymania przejazdu dla jednego z kierunków ruchu. Tu polecenia żandarma są w pełni wiążące dla kierowcy.
W tym punkcie kluczowa jest jeszcze jedna rzecz. Niezastosowanie się do polecenia osoby uprawnionej do kierowania ruchem w głos art. 92 par. 1 ustawy Kodeks wykroczeń oznacza karę grzywny. Ta może wynosić do 5 tys. zł. Co więcej, wykroczenie oznacza dopisanie aż 15 punktów karnych. Tyle że kary tej na drodze publicznej nadal nie zastosuje wojskowy. Uprawnienia takie ma policjant. Pod warunkiem że najpierw ujawni wykroczenie...
W sytuacji, w której żołnierz, a właściwie to żołnierz Żandarmerii Wojskowej albo żołnierz wojskowych organów porządkowych może zatrzymać pojazd do kontroli, jego kierowcy obowiązują takie same zasady jak w przypadku kontroli policyjnej. Powinien pozostać w pojeździe, trzymać ręce na kierownicy, a do tego czekać na dalsze polecenia. Te mogą dotyczyć m.in. unieruchomienia silnika czy włączenia świateł awaryjnych. Poza tym wojskowy ma możliwość skontrolowania dokumentów kierującego i samego pojazdu (może go np. przeszukać lub sprawdzić jego stan techniczny), a do tego może wystawić mandat karny czy przeprowadzić kontrolę trzeźwości.