Wymiana prawa jazdy to obowiązek każdego kierowcy. Bezterminowego też

Każdy kierowca prędzej lub później musi udać się do referatu komunikacji w celu wymiany prawa jazdy. I osoby posiadające uprawnienia bezterminowe, nie powinny w tym momencie uśmiechać się protekcjonalnie. Obowiązek także odnosi się do nich.

Jakie obowiązki ma kierowca? Wielokrotnie wspominaliśmy o nich również w tekstach publikowanych w serwisie Gazeta.pl. Chodzi nie tylko o stosowanie się do przepisów w czasie jazdy samochodem. Niezwykle kluczowe jest także... regularne wymienianie prawa jazdy. Tak, dobrze przeczytaliście! Zapominanie o tym fakcie prowadzi do naprawdę przykrych konsekwencji. Kierowca zostanie bowiem potraktowany jak osoba, która nie posiada prawa jazdy wcale.

Zobacz wideo Pościg za pijanym 19-latkiem w Radomiu

Kiedy trzeba wymienić prawo jazdy?

Pierwsze pytanie brzmi: kiedy trzeba wymienić prawo jazdy? Jest to konieczne tak naprawdę w dwóch przypadkach. I dużo zależy od tego, jaki dokument posiada kierujący w swoim portfelu. I tak:

  • prawo jazdy terminowe należy wymienić na nowe przed minięciem daty ważności określonej w rubryce 12. umieszczonej na odwrocie zaraz obok kategorii praw jazdy. Data ważności dokumentu pokrywa się z datą ważności zaświadczenia lekarskiego.
  • prawo jazdy bezterminowe choć jest bezterminowe, niedługo przestanie obowiązywać. Jego wymiana na dokument terminowy została zaplanowana na lata 2028 – 2033.

Wymiana prawa jazdy bezterminowego a zaświadczenie lekarskie

Warto nieco szerzej opowiedzieć o obowiązku wymiany prawa jazdy bezterminowego. Skąd bezterminowość uprawnień? Ta wynika z bezterminowego zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami. I zaświadczenie bezterminowe zachowa swój charakter. Wymiana prawa jazdy będzie miała zatem raczej sens aktualizacji. Konkretnie chodzi o zdjęcie. W takim przypadku termin ważności dokumentu zostanie wyznaczony na maksymalną granicę, tj. 15 lat.

Ile kosztuje wymiana prawa jazdy?

Pytanie numer dwa to: ile kosztuje wymiana prawa jazdy? Obecnie za nowy dokument trzeba zapłacić w wydziale komunikacji dokładnie 100,50 zł wraz z opłatą ewidencyjną. Tyle że na tym koszty się nie kończą. Bo kierujący zanim pojawi się w referacie komunikacji musi zapłacić za jeszcze dwie rzeczy. Mowa o:

  • wykonaniu zdjęć – to kosztuje przeciętnie 30 zł.
  • odbyciu wizyty u lekarza orzecznika, który przedłuży ważność zaświadczenia o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami. Badanie ma ustawowo określoną cenę i kosztuje 200 zł. Jest obowiązkowe tylko w przypadku terminowych praw jazdy.

W sumie zatem wymiana terminowego prawa jazdy będzie kosztować 330,50 zł. W przypadku bezterminowego koszt to 130,50 zł.

Wymień prawo jazdy. Inaczej będziesz traktowany jak osoba bez uprawnień

Na koniec wspomnimy jeszcze o tym, czemu wymiana prawa jazdy jest tak ważna. W sytuacji, w której minie data ważności dokumentu terminowego, ewentualnie po roku 2033 z mocy ustawy wygaszone zostaną uprawnienia bezterminowe, kierujący będzie w czasie kontroli drogowej traktowany jak osoba, która nigdy nie zdobyła uprawnień do kierowania pojazdami. A to oznacza uruchomienie art. 94 ustawy Kodeks wykroczeń. Skutkiem będzie minimum 1,5 tys. zł mandatu i zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Więcej o: