Kolorowe samochody? Kiedyś na pewno

Kolor samochodu to ważna sprawa. Czy zawsze te same odcienie cieszyły się taką samą popularnością?

Spodobał Ci się ten artykuł? Więcej wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl

Wybór koloru samochodu jest dosyć istotny. Jedni wybierają taki a nie inny, bo im się podoba, a inni dlatego, że uważają, że przynosi im np. szczęście.

Zobacz wideo Jaki był najlepszy samochód 2022 roku? Zaczynamy głosowanie w plebiscycie The Best of Moto!

Nie ma co ukrywać, że dawniej ludzie chętniej wybierali kolorowe samochody. Wystarczy spojrzeć na stare zdjęcia. Świat może był bardziej szary, ale na ulicach panowała pstrokacizna.

Jak się okazuje popularność kolorów zmieniała się na przestrzeni lat. Jak pokazuje poniższa grafika, dawniej właściciele pojazdów byli bardziej odważni w swoich wyborach. Takie kolory jak żółty, czerwony, bordowy, zielony czy fioletowo-różowy częściej występowały na drogach przez ostatnią dekadę ubiegłego stulecia.

Popularność kolorów samochodówPopularność kolorów samochodów Facebook

Od 2000 r. niektóre kolory zaczęły dominować. Najwięcej było szaro-srebrnych, aby z biegiem lat ustąpić białym grafitowym i czarnym. Nawet brązowy zaczął wyraźniej wystawiać „głowę". Odważne kolory poszły w odstawkę.

Jedynie granatowy kolor przez trzy dekady utrzymuje się na podobnym poziomie zainteresowania. Co ciekawe od 2010 r. można zauważyć wzrost zainteresowania białymi samochodami.

O tym, że właściciele swoich samochodów są teraz znacznie bardziej zachowawczy niż dawniej widać na parkingach pod sklepem. Nie ma oryginalności, a jest jedynie czarno-biała masa. Kupujący obawiają się, że kolorowe samochody trudniej będzie sprzedać, gdy przyjdzie na nie czas.

Może z biegiem czasu wrócą jeszcze odważne, żywe kolory.

Więcej o: