Za co policja od razu zabiera prawo jazdy? Jest osiem powodów

Policja zatrzymuje pojazd do kontroli drogowej. Jego kierowca zamiast dostać mandat, musi jednak oddać prawo jazdy. Tak, taki scenariusz jest możliwy i to w aż ośmiu przypadkach. Sprawdź na jakie sytuacje drogowe uważać szczególnie.

Więcej o przepisach ruchu drogowego opowiadamy w tekstach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.

Wysokie mandaty i potężne kary liczone w punktach karnych? A to nadal nie wszystko. Kierowcy nie powinni zapominać o tym, że policjanci cały czas mogą im odebrać prawo jazdy w czasie kontroli drogowej. Kiedy tak właśnie się stanie? Przepisy wskazują co najmniej 8 takich przypadków. Każdy z nich opisujemy poniżej.

Zobacz wideo 2500 zł mandatu i utrata prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 89 km/h

Utrata prawa jazdy na 3 miesiące. Trzy przypadki

Są trzy ustawowe przypadki, w których policjanci zabiorą kierowcy prawo jazdy na 3 miesiące. Mówi o nich art. 135 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Mowa o:

  • przekroczeniu dozwolonej prędkości o co najmniej 50 km/h w terenie zabudowanym,
  • sytuacji, w której w kabinie pasażerskiej pojazdu znajduje się co najmniej 3 pasażerów więcej od dopuszczalnej ilości pasażerów zapisanej w dowodzie rejestracyjnym,
  • przypadku, w którym kierowca wbrew obowiązkowi nie rejestruje przejazdu za pomocą tachografu lub używając cudzej karty włożonej do urządzenia, ewentualnie korzysta z niedozwolonego urządzenia powodującego podrabianie lub przerabianie danych rejestrowanych przez tachograf.

Utrata prawa jazdy za punkty. Ile potrzeba?

Popularnym scenariuszem odbierania prawa jazdy kierowcom jest przypadek, w którym przekroczą dopuszczalną ilość punktów karnych. Osoby posiadające uprawnienia krócej niż rok, mają limit 20 punktów. Kierujący posiadający uprawnienia dłużej, mogą zdobyć maksymalnie 24 punkty. Rozróżnienie pojawia się też w kwestii sytuacji prawnej po utracie dokumentu. Bo:

  • młody kierowca musi zaczynać od początku, a więc kursu na prawo jazdy i egzaminu.
  • kierowca z dłuższym stażem najpierw musi wykonać psychotesty, a później pojawić się na egzaminie sprawdzającym kwalifikacje.

Zagrożenie na drodze. Dwa przypadki utraty prawa jazdy

Szerokie uprawnienia w kwestii odbierania praw jazdy kierowcom przez policjantów daje art. 135 ustawy Prawo o ruchu drogowym. A ten daje możliwość wstrzymania uprawnień w dwóch kolejnych przypadkach:

  • uzasadnionego podejrzenia, że kierujący pojazdem znajduje się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu – art. 135 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy Prawo o ruchu drogowym.
  • uzasadnionego podejrzenia, że kierowca popełnił przestępstwo lub wykroczenie, za które może być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów – art. 135 ust. 1 pkt 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Utrata prawa jazdy a uprawnienia do kierowania. Kolejne dwa przypadki

Podstawą do odebrania prawa jazdy kierowcy w czasie kontroli drogowej mogą się też stać kwestie związane z uprawnieniami do kierowania pojazdami. Przypadki takie przewiduje art. 94 ustawy Kodeks drogowy są aż dwa.

  1. Po pierwsze prawo jazdy straci ten kierujący, który prowadzi zbyt ciężki pojazd posiadając kategorię B (o DMC powyżej 3500 kg), albo np. zbyt mocy motocykl posiadając wyłącznie kategorię A1. Brak uprawnień oznacza też prowadzenie bez okularów w sytuacji, w której w prawie jazdy pojawi się kod mówiący o konieczności korekcji wzroku podczas prowadzenia auta.
  2. Po drugie brak uprawnień do kierowania pojazdami oznacza też np. koniec ważności prawa jazdy. Jeżeli posiadacz dokumentu w porę nie złoży wniosku o wydanie nowego, będzie musiał przesiąść się w aucie z fotela kierowcy na fotel pasażera.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.