Południowa autostradowa obwodnica Krakowa poszerzy się. Ruszyły prace

Jak informuje GDDKiA ruszyły prace przygotowujące dokumentację dla rozbudowy południowej autostradowej obwodnicy Krakowa o trzeci pas.

Spodobał Ci się ten artykuł? Więcej wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl

GDDKiA poinformowało, że opracowaniem dokumentacji projektowej dla rozbudowy autostrady A4 o trzeci pas ruchu, od węzła Balice do ul. Kąpielowej w Krakowie, zajmie się firma IVIA. Zgodnie z podpisaną umową swoje zadanie musi wykonać w ciągu czterech lat.

Zobacz wideo Czy w Polsce budujemy drogi drożej niż w Europie? Rzecznik GDDKiA odpowiada

Zadaniem wykonawcy będzie przygotowanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ), a następnie uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU) dla rozbudowy autostrady A4 o trzeci pas ruchu. Na odcinku od węzła Kraków Południe do ul. Kąpielowej dokumentacja opracowana ma być tylko dla jezdni w kierunku Katowic, ponieważ rozbudowa A4 w kierunku Rzeszowa o trzeci pas ruchu już trwa.

Wykonawca będzie musiał przygotować pięć wariantów rozwiązań projektowych oraz przeprowadzić spotkania z lokalną społecznością. Po spotkaniach wybrane zostaną trzy warianty, które zostaną zarekomendowane GDDKiA.

Obecnie odcinek Balice - ul. Kąpielowa, o długości około 17,2 km, ma przekrój dwupasowy i pas awaryjny o szerokości 2,5 m. Oprócz prowadzenia ruchu tranzytowego na trasie Katowice - Rzeszów, stanowi też uzupełnienie układu komunikacyjnego miasta Krakowa.

Okolica węzła ulicy Zakopiańskiej i autostrady A4Nowa Zakopianka S7 "w oczekiwaniu". GDDKiA podaje sporo nowych szczegółów

Rozbudowa tego odcinka jest konieczna ze względu na zbyt duże natężenie ruchu. Inwestycja ma poprawić przepustowość i zwiększyć bezpieczeństwo w tym miejscu.

Poszerzenie obu jezdni, z uwagi na brak rezerwy, będzie wymagało także przebudowania wszystkich obiektów inżynierskich oraz istniejących węzłów. 

Więcej o: