Policjanci dają aż 3000 zł mandatu zapominalskim kierowcom. Wrzuć do bagażnika i miej spokój

Policjanci w Polsce prowadzą nową akcję. Zachęcają kierowców i pieszych do "świecenia przykładem". I kierujący, który postanowi się z niej wyłamać, za kamizelkę wartą kilka złotych, może dostać nawet 3 tys. zł mandatu.

O obowiązkach kierowców i pieszych opowiadamy również w tekstach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.

Policja w Polsce zaczyna właśnie akcję "Świeć przykładem". A to oznacza dwutorowe działania. Po pierwsze funkcjonariusze będą przypominać kierującym o tym, aby w bagażniku wozić kamizelkę odblaskową. Nie zajmuje ona praktycznie żadnego miejsca w bagażniku, a może się naprawdę mocno przydać.

Zobacz wideo [MATERIAŁ PROMOCYJNY] Jaki jest nowy Renault Megane E-Tech?

Kamizelka nie jest obowiązkowa. Mimo wszystko mandat dostaniesz!

Kamizelka odblaskowa nie jest elementem obowiązkowego wyposażenia pojazdów. W pewnych sytuacjach drogowych może się jednak okazać niezbędna. Szczególnie wtedy, gdy pojazd ulegnie awarii i stanie na poboczu drogi lub pasie awaryjnym. Wychodząc z kabiny pasażerskiej bez względu na porę dnia czy warunki pogodowe kierujący powinien założyć kamizelkę. Dzięki temu zadba o swoje bezpieczeństwo – będzie widoczny dla innych użytkowników drogi.

Jak już napisaliśmy, kamizelka odblaskowa nie jest obowiązkowym wyposażeniem pojazdu. Za jej brak nie można zatem ukarać kierowcy w czasie kontroli drogowej. W powyższej sytuacji – a więc po opuszczeniu kabiny po awarii – mandat jest już jednak jak najbardziej realny. Policjanci mogą uznać czyn za stworzenie zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego i wlepić grzywnę z tytułu art. 97 ustawy Kodeks wykroczeń. To oznacza karę wynoszącą od 20 do 3000 zł.

Bagażnik Porsche Macan ma objętość 458 l.To pytanie policjant ma prawo zadać kierowcy. Nie wiesz? 3000 zł mandatu

Piesi również muszą "świecić przykładem". Chodzi o odblaski

Pierwszy tor działania policjantów w ramach akcji "Świeć przykładem" znamy. Jaki jest drugi? Drugi dotyczy pieszych. Funkcjonariusze chcą przypominać im zasady poruszania się po drogach. Osoby takie powinny pamiętać przede wszystkim o dwóch obowiązkach:

  • pierwszy dotyczy chodzenia lewą stroną drogi. Określa go art. 11 ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Chodzi o to, aby pieszy zawsze widział nadjeżdżający pojazd.
  • drugi odnosi się do używania elementów odblaskowych. Określa go art. 11 ust. 4a ustawy Prawo o ruchu drogowym. Chodzi o to, aby pieszy był lepiej widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego szczególnie po zmroku.

Akcja edukacyjna w przypadku pieszych jest szczególnie ważna. Chociażby dlatego, że za sprawą świadomości swoich obowiązków, lepiej zadbają o swoje bezpieczeństwo na drodze. Poza tym akurat w przypadku pieszych, roli edukacyjnej nie da się przypisać karom dyktowanym przez taryfikator mandatów. Bo naruszenie obowiązku chodzenia lewą stroną kosztuje tylko 50 zł, a brak odblasków zaledwie 100 zł. Kwoty są symboliczne.

Więcej o: