Kolejna plaga wraca na polskie drogi. Kierowcy muszą podwójnie uważać

Jesienią dużo szybciej robi się ciemno za oknami, a częste odpady deszczu powodują, że kierowcy muszą podwójnie uważać podczas jazdy. Do tego dochodzi jeszcze jeden problem. Na drogach pojawia się coraz więcej rowerzystów poruszających się bez obowiązkowego oświetlenia. To już prawdziwa plaga na polskich drogach.

Kilka dni temu doszło do tragicznego wypadku w miejscowości Goszczyn w powiecie grójeckim. Jak wynika z ustaleń przeprowadzonych przez funkcjonariuszy policji, 54-letni mężczyzna poruszał się rowerem bez oświetlenia po nieoświetlonym odcinku lokalnej drogi. Jednoślad nie był nawet wyposażony w choćby jeden odblask. To najkrótszy i najpopularniejszy scenariusz prowadzący do tragedii.

Więcej informacji z polskich dróg znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Do wypadku doszło około godz. 19. Na miejsce zdarzenia najszybciej dotarła straż pożarna. Przed przybyciem służb ratunkowych świadkowie rozpoczęli resuscytację krążeniowo-oddechową nieprzytomnego rowerzysty, a później kontynuowali ją strażacy, którzy dotarli jako pierwsi. Poszkodowanego przejął zespół ratownictwa medycznego.

Mężczyzna został potrącony przez kierującą Volkswagenem 43-letnią mieszkankę pow. grójeckiego. Mimo podjętej przez świadków zdarzenia reanimacji, rowerzysta zmarł

- poinformował w krótkim komunikacie mł. asp. Marcin Sawicki z zespołu prasowego mazowieckiej policji. W związku z porą roku i coraz krótszym dniem, takich wypadków na polskich drogach będzie coraz więcej.

Zobacz wideo

Dlatego policja uruchomiła akcję informacyjno-edukacyjną "Świeć przykładem". Jej celem jest przypominanie i uświadamianie pieszych i rowerzystów o konieczności posiadania elementów odblaskowych oraz bezpiecznym poruszaniu się po drogach.

Funkcjonariusze przypominają, że najtrudniejsze miesiące na drogach są dopiero przed nami. Korzystanie z drogi wymaga zwiększonej uwagi po stronie kierowców i niechronionych uczestników ruchu drogowego (pieszych i rowerzystów). Dlatego noszenie odblasków powinno stać się nawykiem.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.