Kiedy jest dobry czas na zmianę opon z letnich na zimowe?

Aura staje się coraz mocniej jesienna. A to sprawia, że kierowca może zadać sobie pytanie o to, kiedy jest optymalny termin na wymianę opon na zimowe. I jedno powiedzieć możemy już teraz. Odpowiedź was zaskoczy.

Porady eksploatacyjne związane z oponami i samochodem przygotowujemy również na potrzeby serwisu Gazeta.pl.

"Wymiana opon na zimowe? Przecież to dopiero jesień. Kto by teraz o tym myślał." Tak z pewnością powie wielu kierowców w Polsce. Tyle że są oni w dużym błędzie. Bo pierwsze opady śniegu np. w listopadzie czy grudniu oznaczają, że właściciel samochodu mocno przespał termin wymiany ogumienia. Bo zimówki należy założyć... No właśnie, kiedy?

Zobacz wideo Autobus pełen pasażerów jechał bez jednej opony. Kierowca był zdziwiony powodem policyjnej kontroli

Załóż opony zimowe w aucie, gdy temperatura spadnie do 7 stopni

Specjaliści z rynku oponiarskiego nie mają żadnych wątpliwości co do tego, że opony trzeba zmienić na zimowe już w sytuacji, w której temperatura na zewnątrz w ciągu dnia utrzymuje się w okolicy 7 stopni Celsjusza. 7 stopni to granica bezpieczeństwa. Niższa temperatura sprawia, że opony letnie twardnieją, pogarsza się oferowana przez nie przyczepność i rośnie prawdopodobieństwo poślizgu. W tym samym czasie zimówki zachowują pełną plastyczność i właściwości. Wyższa temperatura z kolei sprawi, że miękka opona zimowa zaczyna się szybciej ścierać i jest mniej stabilna. Letnia odzyskuje natomiast wszystkie zalety.

Bez zimówek czasami nie ruszysz z parkingu!

Na koniec drobna przestroga. Zignorujesz powyższe porady? Nie zdziw się zatem, gdy wyjdziesz o poranku przed blok, na jezdni będzie zalegał śnieg, a ty pojedziesz do pracy autobusem zamiast autem. Jazda w trudnych warunkach zimowych na oponach letnich często nie jest możliwa albo grozi kolizją. A to nie koniec. Bo mniej niż 7 stopni Celsjusza i np. opady deszczu mogą oznaczać naprawdę śliską jezdnię. W efekcie kierowca ma szansę spowodować kolizję i pokryć koszty jej naprawy.

Kiedy wymienić opony na nowe?

Polskie prawo nie nakłada mocno restrykcyjnych wymogów na ogumienie. Przepisy wskazują, że opony należy wycofać z użytkowania, gdy ich bieżnik ma mniej niż 1,6 mm. Czy tyle wystarczy? Specjaliści z rynku motoryzacyjnego nie mają wątpliwości, że nie. Opony letnie najlepiej przestać użytkować, gdy bieżnik ma mniej niż 3 mm. W przypadku zimówek za granicę bezpieczeństwa najlepiej przyjąć wynik o 1 mm większy. Poza tym ogumienie dyskwalifikują niektóre uszkodzenia, a w szczególności przecięcie ściany bocznej, guzy czy większe uszkodzenia bieżnika.

Więcej o: