Światła przeciwmgłowe. Kiedy trzeba je włączyć i kiedy wyłączyć? Mandaty

Jesień to nie tylko więcej opadów i liście na drogach. Jesień to również mgły. A to prowadzi nas do pytania. Kiedy można włączyć światła przeciwmgłowe? Sprawdźmy co mówią na ten temat przepisy i jeszcze raz przypomnijmy kierowcom te zasady.

Kolejne porady związane z obowiązkami kierowców narzucanymi przez przepisy, znajdziesz również w serwisie Gazeta.pl.

Jesienna aura coraz mocniej atakuje polskie drogi. Wszechobecna wilgoć wieczorami i o poranku ogranicza pole widzenia. A to prowadzi nas do jednej kwestii. Używania świateł przeciwmgłowych w pojeździe. Kiedy i jakie należy włączyć? Przypomnijmy pełen pakiet wiedzy na ten temat.

Zobacz wideo 15 punktów karnych dla kierowcy za przejazd na czerwonym świetle

Kiedy używać świateł przeciwmgłowych przednich?

W pierwszej kolejności zajmijmy się światłami przeciwmgłowymi przednimi. Kwestię ich używania porusza m.in. art. 30 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym. W jego głos reflektory przednie przeciwmgłowe można uruchomić razem ze światłami mijania w sytuacji, w której kierujący jedzie w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami. Identyczny zestaw można mieć włączony również w przypadku zatrzymania w takich warunkach drogowych. Zatrzymanie to musi jednak wynikać z natężenia ruchu lub przepisów.

Kiedy jeszcze można używać świateł przeciwmgłowych przednich? Pole do popisu daje również art. 51 ust. 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Ten mówi wyraźnie, że kierujący pojazdem może używać przednich świateł przeciwmgłowych od zmierzchu do świtu, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, podczas jazdy na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi.

Kiedy używać świateł przeciwmgłowych tylnych?

W przypadku tylnego światła lub tylnych świateł przeciwmgłowych zasada jest tak naprawdę jeszcze prostsza. Ustawa, a konkretnie art. 30 ust. 3 PoRD, przewiduje tylko jeden przypadek przepisowego użycia tej lampy. Mowa o warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, w których widoczność spada na odległość mniejszą niż 50 metrów.

Mandat za światła przeciwmgłowe. Kary do 300 zł!

W sytuacji, w której kierujący naruszy warunki dopuszczalności używania świateł przeciwmgłowych, naraża się na jeden z trzech mandatów. Za co może otrzymać karę? A więc za:

  • naruszenie warunków dopuszczalności używania przednich świateł przeciwmgłowych. Popełnienie tego wykroczenia oznacza mandat 100 zł i 2 pkt karne.
  • używanie tylnych świateł przeciwmgłowych przy normalnej przejrzystości powietrza. Popełnienie tego wykroczenia oznacza mandat 100 zł i 2 pkt karne.
  • nieużywanie wymaganego oświetlenia podczas zatrzymania lub postoju w warunkach niedostatecznej widoczności. Popełnienie tego wykroczenia oznacza mandat od 150 do 300 zł i 3 pkt karne.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.