O zasadach ruchu drogowego obowiązujących w Polsce opowiadamy również w serwisie Gazeta.pl.
W najbliższych dniach na drogach na terenie województw opolskiego, śląskiego i dolnośląskiego, może się pojawić duża ilość pojazdów wojskowych. A wynika to z ćwiczeń, które prowadzi armia polska, słowacka, czeska i węgierska. Tak, ćwiczenia odbywają się na poligonach. Drogi stanowią jednak ważne szlaki komunikacyjne. To nimi przewożony jest sprzęt niezbędny do prowadzenia prób.
Pojazdy wojskowe pojawiające się na drogach cywilnych w 90 proc. przypadków nie mają specjalnych przywilejów. 10 proc. dotyczy jednak wyprzedzania. Czy wojskową ciężarówkę lub lawetę wiozącą czołg można wyprzedzić? Oczywiście że tak. Tyle że trzeba się stosować do pewnym zasad. A te wyznaczają trzy kluczowe scenariusze.
W pierwszym scenariuszu kierujący spotkał na drodze ciężarówkę wojskową, która ani nie jest uprzywilejowana, ani nie porusza się we właściwie oznakowanej kolumnie pojazdów wojskowych. W takim przypadku ciężarówka pomimo malowania moro i przynależności do armii, ma status standardowego pojazdu. A to oznacza, że można ją wyprzedzić w każdym miejscu, w którym na drodze nie ma linii ciągłej albo zakazu. Wystarczy zachować szczególną ostrożność.
Drugi scenariusz dotyczy kolumny pojazdów wojskowych. Czy można ją wyprzedzić? Przepisy także i w tym przypadku nie widzą przeszkód. Jednak pod warunkiem, że kierujący zastosuje się do dwóch obowiązków:
Czym jest kolumna pojazdów wojskowych? Pierwszy i ostatni pojazd muszą zostać wyposażone w tablicę w kolorze pomarańczowym – to podstawa. Poza tym pojazdy po stronie kierowcy mogą posiadać niebieskie chorągiewki – zielony kolor obowiązuje ostatnie z aut, a do tego mają prawo poruszać się na światłach błyskowych. W jednej kolumnie nie może jechać więcej niż 20 pojazdów.
Trzeci przypadek dotyczy sytuacji, w której kolumna pojazdów wojskowych stanie się kolumną pojazdów uprzywilejowanych. Możliwość taka pojawia się wtedy, gdy ciąg pojazdów będzie eskortowany przez radiowóz z włączonymi sygnałami świetlnymi i dźwiękowymi. Przy czym radiowóz musi znajdować się na początku i na końcu kolumny. Czy kolumnę pojazdów uprzywilejowanych można wyprzedzić? Można. Ale tylko poza terenem zabudowanym i tylko w przypadku, w którym wyprzedzający nie wjedzie między pojazdy jadące w kolumnie.