Duże problemy Tesli. Ponad milion aut czeka wizyta w serwisie z powodu usterki

Ponad milion użytkowników Tesli zaliczy przymusową wizytę w serwisie. W elektrycznych samochodach występuje bardzo nietypowy problem, który może mieć poważne konsekwencje.

 dziTesla wzywa do serwisu 1,1 mln samochodów na przymusowy przegląd. Inżynierowie amerykańskiej marki należącej do Elona Muska wykryli niewielki problem, który może spowodować dużo problemów. Chodzi o mechanizm zamykania okien.

Sprawa dotyczy wszystkich Modeli 3 wyprodukowanych w latach 2017-2022, Modelu Y z roczników 2020 i 2021 oraz Modeli S i X z lat 2021-2022.

Więcej ciekawych newsów motoryzacyjnych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Funkcja zapobiegająca przycinaniu obiektów (np. placów lub dłoni) podczas zamykania szyb bocznych. Oprogramowanie i czujniki, których zadaniem było wykrywanie przeszkody mogącej znaleźć się na drodze zamykanej szyby, nie działają prawidłowo

Funkcja zabezpieczająca powinna przerwać procedurę zamykania okna natychmiast, gdy czujniki wykryją przeszkodę. W praktyce okazało się, że czujniki nie działały zgodnie z założeniami i kontynuowały zamykanie okna. Problem wydaje się błahy, ale nietrudno wyobrazić sobie sytuację, w której wadliwe działanie urządzenia może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji czy poważnego urazu.

Zobacz wideo

W raporcie przesyłanym do Amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Drogowego (NHTSA) producent nie wskazał żadnej skargi ze strony klientów. Tym samym można założyć, że nie doszło do żadnych obrażeń czy śmierci w wyniku usterki. Problem został wykryty podczas wewnętrznych testów.

Na szczęście użytkownicy elektrycznych samochodów prawdopodobnie nie będą musieli pojawiać się osobiście w serwisach. Firma chce wypróbować możliwości zdalnej aktualizacji oprogramowania. Wystarczy, że użytkownik uruchomi taki proces poprzez dotykowy ekran urządzenia multimedialnego zamontowany w samochodzie.

Jeśli plan się powiedzie, Tesla zaoszczędzi sporo czasu i kosztów związanych z obsługą ponad miliona samochodów.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.