Dziś Dzień bez samochodu. W których miastach jest darmowa komunikacja?

W czwartek 22 września obchodzimy Europejski Dzień bez samochodu. Kampania ma na celu namówienie kierowców do przesiadki do komunikacji zbiorowej lub na rower. W ramach zachęty wiele miast oferuje w tym dniu darmowe przejazdy. Jednak nie wszystkie i nie na takich samych zasadach.

Dzień bez samochodu to zwieńczenie Europejskiego Tygodnia Mobilności, który organizowany jest co roku w dniach od 16 do 22 września. Kampania ma na celu rozpowszechnianie wiedzy oraz znaczenia zrównoważonego transportu – orgaznizowana jest przez Komisję Europejską już od 2002 r. Jej celem jest zachęcenie mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybór alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, korzystania z komunikacji miejskiej lub carpoolingu. 

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Tegoroczna kampania ma swój temat przewodni - „Lepsze połączenia", co oznacza lepiej skomunikowanych mieszkańców oraz lepiej skomunikowane miejsca. 

Zobacz wideo

W ramach Dnia bez samochodu Polskie miasta starają się zwykle zachęcić kierowców do sprawdzenia, jak miasto wygląda zza szyby autobusu, tramwaju czy pociągu. W ramach zachęty, zwykle w tym dniu przejazdy komunikacją zbiorową są bezpłatne. Jednak zasady nie są spójne i jednakowe w każdej aglomeracji. A jak to wygląda w tym roku? 

  • Warszawa. W czwartek 22 września od godz. 00:00 do godz. 23:59 w warszawskich autobusach, tramwajach, metrze i pociągu Szybkiej Kolei Miejskiej nie trzeba będzie posiadać biletu. Kasowniki oraz automaty z biletami zostaną wyłączone, a bramki metra otwarte. Osoby z okolic Warszawy, które jednak zdecydują się przyjechać do miasta samochodem, będą mogły zostawić swoje auta na parkingach P+R zupełnie za darmo i przesiąść się do komunikacji zbiorowej. 
  • Trójmiasto. Władze Gdańska, Sopotu i Gdyni, niestety, ustaliły różne zasady poruszania się po Trójmieście, mimo że ich komunikacja miejska jest niejako jednym organizmem. Gdynia zdecydowała się na darmowe przejazdy, ale już w znacznie bardziej ograniczonej formie. Kasowniki będą czynne, także będą odbywać się kontrole, bo darmowy przejazd (autobusami i trolejbusami) w tym dniu będą mieli wyłącznie właściciele i współwłaściciele samochodów, którzy pokażą podczas kontroli dowód rejestracyjny auta. 
  • W Gdańsku darmowy przejazd obejmie wszystkich mieszkańców miasta. Warunkiem będzie okazanie Karty Mieszkańca. Dzień bez Samochodu świętować będzie też można w SKM-kach i PKM-kach kursujących po całym Trójmieście. Tu, podobnie jak w Gdyni, trzeba będzie pokazać dowód rejestracyjny samochodu. 
  • Poznań. Z darmowych przejazdów na liniach ZTM Poznań skorzystać mogą wszyscy posiadacze samochodów. Wystarczy mieć przy sobie dowód rejestracyjny. Jeden dokument upoważnia do bezpłatnego podróżowania po mieście jednej osoby.  Podobne zasady obowiązują dla pasażerów podmiejskiej kolei (Koleje Wielkopolskie i POLREGIO do granic województwa). 
  • Kraków. W stolicy Małopolski, podobnie jak w Warszawie, w komunikacji miejskiej wyłączone zostały kasowniki, także z darmowych przejazdów mogą korzystać zarówno mieszkańcy, jak i przyjezdni. Akcja obejmuje wszystkie autobusy i tramwaje komunikacji miejskiej, zarówno na liniach dziennych, jak i nocnych. 
  • Wrocław. W czwartek, 22 września, podróżowanie komunikacją miejską i liniami strefowymi będzie bezpłatne – nie trzeba będzie kasować wtedy biletów. Akcja dotyczy wszystkich linii miejskich – tramwajowych oraz autobusowych (z numerami linii rozpoczynającymi się od 1, 2, 3 i 6) – i linii strefowych (autobusy z numerami linii z 9 z przodu).  
  • Łódź. Tu także potrzebny będzie dowód rejestracyjny, ale zasady są nieco inne niż w Gdyni i Poznaniu. Razem z właścicielem pojazdu autobusami i tramwajami MPK Łódź za darmo może podróżować tyle osób, na ile zarejestrowany jest pojazd. Ta sama zasada obowiązuje w pociągach ŁKA.  
  • Szczecin. Miasto zdecydowało się na darmowe przejazdy bez ograniczeń. W czwartek 22 września kasowniki we wszystkich tramwajach i autobusach będą nieczynne. 
  • Lublin. W czwartek, 22 września ważny dowód rejestracyjny uprawnia do bezpłatnego przejazdu jedną osobę wszystkimi liniami komunikacji miejskiej kursującymi na zlecenie ZTM w Lublinie 
  • Katowice. Stolica Śląska obchodzi w tym roku Tydzień Mobilności pod hasłem "Przeciepnij się na koło", co ma zachęcać do przesiadki na rowery. To jednak nie jedyna promowana alternatywa, w czwartek 22 września można korzystać także z bezpłatnych przejazdów komunikacją publiczną. Wystarczy w razie kontroli w autobusie czy tramwaju, okazać dowód rejestracyjny samochodu.  
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.