Znak A-15 właśnie zrobił się bardzo ważny. Trzeba go wypatrywać

Znak A-15 ma ostrzegać przed niebezpieczeństwem. To polega na możliwości poślizgu. Tyle że poślizg ten nie wynika z warunków atmosferycznych, a innych czynników. I czynniki te stają się szczególnie ważne jesienią.

Opisywaniem znaczenia podstawowych znaków drogowych zajmujemy się również w serwisie Gazeta.pl.

Trójkątna tablica, żółte tło, czerwona obwódka i grafika przedstawiająca samochód zostawiający za sobą dwa pioruny. To brzmi groźnie. I trochę groźne jest. Szczególnie teraz – gdy wchodzimy w ostatnie dni września i pogoda staje się coraz mocniej jesienna.

Zobacz wideo Wyprzedził radiowóz tuż przed pasami i stracił prawo jazdy. Uzbierał 29 punktów w 18 sekund

Znak A-15, czyli ostrzeżenie o śliskiej nawierzchni

W powyższym akapicie oczywiście opisaliśmy wygląd znaku A-15. Jak brzmi definicja tej tablicy ostrzegawczej? Ustawodawca określa ją dość lakonicznie śliską jezdnią. W tym punkcie warto jednak wiedzieć, że ostrzeżenie nie dotyczy wcale śliskości nawierzchni drogi spowodowanej warunkami atmosferycznymi, a więc np. opadami deszczu, śniegiem czy zimową gołoledzią. Ostrzeżenie ma inny charakter.

Znak A-15
Znak A-15 Znak A-15

Co konkretnie oznacza znak A-15?

Poprzez ustawienie znaku A-15 "Śliska jezdnia" drogowcy ostrzegają kierującego o wjechaniu na odcinek, na którym występuje np. stałe lub okresowe zawilgocenie (wynikające z bezpośredniej bliskości zbiornika wodnego) lub inne czynniki zmieniające przyczepność kół. Może to być spowodowane chociażby robotami drogowymi i zmianą nawierzchni drogi czy zanieczyszczeniami, które pojawiły się bezpośrednio po zdarzeniu drogowym.

Znak A-15 ustawia się w odległości wynoszącej od 150 do 300 metrów (gdy dopuszczona prędkość na drodze przekracza 60 km/h) lub 100 metrów (gdy prędkość jest niższa nić 60 km/h) od miejsca niebezpiecznego.

Widzę znak A-15. Jak powinienem się zachować?

Wiemy już co konkretnie oznacza znak A-15. Jak kierowca powinien się zachować widząc tą tablicę? Tak naprawdę kroków do wykonania jest kilka. Przede wszystkim kierujący powinien pamiętać o:

  • zachowaniu szczególnej ostrożności, a w tym zredukowaniu prędkości jazdy. Im niższa prędkość, tym mniej groźne skutki ewentualnego poślizgu.
  • uważnym obserwowaniu jezdni. O zagrożeniu mogą świadczyć chociażby liście zalegające na jezdni. Potęgują możliwość poślizgu.
  • położeniu dwóch dłoni na kierownicy. Dwie dłonie pozwalają na podjęcie precyzyjniejszej reakcji w razie pojawienia się poślizgu.
  • unikaniu mocnego hamowania. Głębokie wciśnięcie pedału hamulca może w warunkach np. zawilgocenia jezdni zadecydować o sprowokowaniu poślizgu.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.