Czy po zmianie przepisów można parkować na chodniku? To zależy od wpisu w rubryce F2 w dowodzie

Pojawiła się nowa definicja chodnika. Czy ta wyklucza możliwość parkowania na drodze dla pieszych? Ponoć nie. A skoro postój w takim miejscu nadal jest możliwy, warto wspomnieć o trzech magicznych literach warunkujących go. Mowa o DMC.

Kolejne porady związane z nowelizacja przepisów dla kierowców znajdziesz również w serwisie Gazeta.pl.

Dokładnie wczoraj zmieniła się prawna definicja chodnika. Nie mamy już do czynienia z chodnikiem, a drogą dla pieszych. A to dopiero pierwszy z aspektów wczorajszej nowelizacji. Drugim jest wprowadzenie do art. 2 pkt 9 ustawy Prawo o ruchu drogowym zapisu, że jest to część drogi przeznaczona WYŁĄCZNIE do ruchu pieszych.

Zobacz wideo Studio Biznes odc. 126

Wyłącznie dla pieszych czy też do parkowania? Ministerstwo odpowiada

Czy słowo wyłącznie oznacza, że ustawodawca automatycznie wykasował możliwość parkowania na chodniku, czy też drodze dla pieszych? Na szczęście raczej nie. Ministerstwo Infrastruktury tłumaczy, że zmiana nazewnictwa była konieczna z uwagi na nowe standardy budowy dróg. I nie zmienia ona w żaden sposób sensu art. 47 ustawy Prawo o ruchu drogowym, który nadal pozwala na parkowanie na chodniku. Tyle że korzystając z okazji, warto przypomnieć zasady opisane przez powyższy zapis. Bo one nadal oznaczają pewne ograniczenia.

Jakie są zasady parkowania na chodniku?

Jakie warunki parkowania na chodniku wyznacza art. 47 ustawy Prawo o ruchu drogowym? Podstawowe warunki są trzy:

  • na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju,
  • szerokość chodnika jest nie mniejsza niż 1,5 m i tym samym parkowanie nie utrudni ruchu pieszych,
  • pojazd umieszczony przednią osią na drodze dla pieszych nie tamuje ruchu pojazdów na jezdni.

Dopuszcza się zatrzymanie na drodze dla pieszych przy krawędzi jezdni całego samochodu osobowego, motocykla lub motoroweru, ale przy zachowaniu pierwszych dwóch warunków z powyższej listy. I kluczowe tu jest stwierdzenie mówiące o samochodzie osobowym. Inne pojazdy też można zatrzymać czterema kołami na chodniku, ale pod warunkiem, że parkowanie zostało dopuszczone znakiem drogowym.

Parkowanie na chodniku: zasada 10 i 15 metrów

Warto pamiętać też o tym, że podczas parkowania także na chodniku liczy się zasada 10 i 15 metrów. Kierujący nie może zatrzymać pojazdu bliżej niż 10 metrów od przejścia dla pieszych, skrzyżowania czy przedniej strony znaku drogowego i bliżej niż 15 metrów od tablicy oznaczającej przystanek czy punktów krańcowych wysepki.

Na chodniku można zaparkować auto o DMC do 2,5 tony. To ważne!

Lista już wydaje się długa? A trzeba dopisać do niej jeszcze jeden wymóg podstawowy, z którego kierowcy nie zdają sobie często sprawy. Bo przepisy mówią wyraźnie o tym, że na chodniku można parkować tylko pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej wynoszącej maksymalnie 2,5 tony. Przed zaparkowaniem warto zatem zajrzeć do dowodu rejestracyjnego, rubryki F.2 i wpisanej w nim wartości.

Wymóg DMC i ograniczenie go do 2500 kg to kluczowa sprawa. Nie ma znaczenia w przypadku samochodów miejskich czy małych crossoverów. Przy dużych SUV-ach stanowi już jednak ograniczenie zasadnicze. Dla przykładu nowa Kia Sorento z dieslem pod maską ma DMC 2,6 tony. Kierowca koreańskiego SUV-a musi zatem znaleźć inne miejsce do parkowania niż chodnik.

Ile wynosi mandat za parkowanie na chodniku?

Złamanie którejś z powyższych zasad oznacza oczywiście mandat. Ten wynosi raczej symboliczne 100 zł. Co więcej, wykroczenie od 17 września 2022 roku i wraz z wejściem w życie nowego taryfikatora mandatów zostało obwarowane również karą wynoszącą 2 punkty karne. Te zostaną dopisane do konta kierowcy w bazie CEK.

Więcej o:
Copyright © Agora SA