Mandaty za prędkość zaraz wzrosną aż dwukrotnie. Ale nie wszystkie i nie zawsze

Mandaty już dziś są wysokie, a od jutra mogą być jeszcze wyższe. Mogą, bo choć wchodzi pojęcie drogowej recydywy, nie dotyczy ono np. wszystkich przekroczeń prędkości. W jakich przypadkach działa? O tym opowiemy w tym materiale.

Zmiany w prawie drogowym szeroko omawiamy również w tekstach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.

Powoli możemy zaczynać odliczanie, bo już po północy w życie wejdą kolejne zmiany w kwestii karania kierowców. Za kilka godzin w Polsce aktualne stanie się hasło mówiące o podwójnych mandatach dla recydywistów. I optymistyczna informacja jest tak naprawdę jedna. Nie dotyczą one wszystkich wykroczeń.

Zobacz wideo 21-latek uciekał kradzionym samochodem

Podwójne mandaty dla recydywistów. Zasady i warunki

Na czym mają polegać podwójne mandaty dla recydywistów? Chodzi o to, że kierowca który w ciągu dwóch lat popełni poważne wykroczenie drogowe, nie zapłaci podstawowej stawki mandatu, a podwójną. I w tym punkcie kluczowe staje się rozstrzygnięcie kwestii poważnego wykroczenia drogowego. Do tego katalogu ustawodawca wpisał kilka czynów, a w tym:

 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu,
 • przekroczenie dopuszczalnej prędkości o co najmniej 31 km/h,
 • wjazd na przejazd kolejowy w sytuacji, w której opuszczenie zapór nie zakończyło się lub nie zaczęło, ewentualnie zaczął się błyskać lub nie skończył błyskać czerwony sygnał świetlny,
 • błędy popełnione przy wyprzedzaniu.

Policja wypisuje mandat (zdjęcie ilustracyjne)Dwa wykroczenia i stracisz prawo jazdy. Nowy taryfikator punktów karnych od września

Jak działają podwójne mandaty dla recydywistów?

W tym punkcie trzy uwagi:

 1. Do pojęcia podwójnego mandatu dla recydywisty nie łapią się tylko dwa takie same czyny. Wystarczy że kierowca popełni dwa wykroczenia pochodzące z tego samego katalogu. Za pierwszym razem może zatem np. zbyt szybko jechać, a za drugim złamać przepisy podczas przejeżdżania przez przejazd kolejowy. Za drugim razem otrzyma mandat podwójny.
 2. Groźby otrzymania podwójnego mandatu nie oznacza zatem błąd związany z zatrzymaniem pojazdu w niewłaściwym miejscu, przekroczenie prędkości o 10 km/h, jazda na zderzaku czy wykroczenie związane z nieprawidłowym używaniem świateł podczas jazdy.
 3. Przekroczenie prędkości o mniej niż 31 km/h nie łapie się w pojęcie drogowej recydywy.

Stawki podwójnych mandatów dla recydywistów

Ile wyniosą mandaty dla recydywistów? Stawka podstawowa za drugi czyn w czasie dwóch lat jest mnożona przez dwa. A to oznacza:

 • 3000 zł grzywny za nieustąpieniem pierwszeństwa pieszemu,
 • 4000 zł grzywny za złamanie warunków wjazdu na przejazd kolejowy w sytuacji, w której opuszczenie zapór nie zakończyło się lub nie zaczęło, ewentualnie zaczął się błyskać lub nie skończył błyskać czerwony sygnał świetlny,
 • 2000 zł za nieprawidłowe wyprzedzanie,
 • 1600 zł za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 31 – 40 km/h,
 • 2000 zł za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 41 – 50 km/h,
 • 3000 zł za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 51 – 60 km/h,
 • 4000 zł za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 61 – 70 km/h,
 • 5000 zł za przekroczenie dopuszczalnej prędkości od 71 km/h.

Czemu podwójne mandaty nie obowiązują od stycznia?

O podwójnych mandatach dla kierowców, którzy często popełniają wykroczenia drogowe, mówi się tak naprawdę od końca zeszłego roku. Czemu przepis nie wszedł w życie 1 stycznia 2022 roku wraz z nowym taryfikatorem mandatów? Tu na przeszkodzie stanęły możliwości systemu teleinformatycznego związane z rocznym przedawnieniem punktów karnych. Informacja o wykroczeniu znika z systemu CEK po 12 miesiącach. Policjanci nie mieliby zatem możliwości podejrzenia wcześniejszych kar wlepionych prowadzącemu. Zapis stałby się martwy.

To jednak zmieni się już 17 września 2022 roku, bo wraz z podwójnymi mandatami dla recydywistów w życie wejdzie również dwuletni termin przedawnienia punktów karnych (i to też liczony od opłacenia grzywny, a nie popełnienia wykroczenia). A ten wymusi zmiany w bazie CEK. Warto też dodać, że jednocześnie pojawi się nowy taryfikator punktów karnych. Na jego mocy za jeden czyn kierujący będzie mógł dostać nawet 15 punktów karnych.

Na koniec jeszcze raz podkreślamy. Właśnie zaczęło się odliczanie. Uważajcie po północy!
Więcej o: